Mistä ooppera on tehty?
05.02.2010 16:05
Heikki Merihaara
Alkusoitto, mies ja nainen, suuri sotku, yllättävä käänne ja sen jälkeen kuolema tai onnellinen loppu. Siitä on ihanat oopperat tehty.
Tapiola Sinfoniettan Oikotie oopperaan -konsertti tarjoaa helpon ja hauskan tavan tutustua oopperaan. Minna Lindgrenin vauhdikkaan selostuksen siivittämässä konsertissa kuullaan W. A. Mozartin suosituimpia ooppera-aarioita, joiden lemmenparina on sopraano Helena Juntunen ja baritoni Jaakko Kortekangas. Konserttimestarina on Janne Nisonen.
Suosikkiaarioiden avulla yleisölle esitellään oopperan juonelliset peruselementit ja tunneskaalat kepeästä kujertelusta traagiseen mustasukkaisuuteen.
Tapiolan Sinfoniettan konsertin ohjelmistossa on aarioita oopperoista Don Giovanni, Figaron häät, Ryöstö Seraljista ja Taikahuilu. Konserttia suositellaan kouluikäisille ja sitä vanhemmille.
Juntusen ja Kortekankaan meriitteihin kuuluvat muun muassa Lappeenrannan laulukilpailujen voitot sarjoissaan. Kummatkin ovat luoneet merkittävää uraa kansainvälisesti ja kotimaassa.
Oikotie oopperaan su 7.2. klo 15 Espoon kulttuurikeskuksen (Kulttuuriaukio 2) Tapiolasalissa. Kesto 1 h. Liput 10 e, ryhmälippu (4 hlöä) 30 e.

