Ota kantaa!

Lähiruoka kiinnostaa yhä useampaa kaupunkilaista

–Valitsen luomua ja lähiruokaa aina kun sitä on saatavilla. Se on eettistä ja ekologista, Kauniaisissa asuva Mai Niemi sanoo.Samaa mieltä Mai Niemen kanssa on nopeasti kasvava joukko pääkaupunkiseudulla. Eri puolilla pääkaupunkiseutua toimii myös ru... Lue lisää »


 

Urheilulukiohanke nytkähti eteenpäin

21.11.2009 12:05

Suunnitelma perustaa Espoon ensimmäinen urheilulukio Leppävaaraan liikahti torstaina piirun eteenpäin, kun opetuslautakunta hyväksyi hankkeen toimenpidesuunnitelman. Tavoitteena on, että urheilulukio aloittaisi lukuvuoden 2014 alussa.

Ensi lukuvuodesta alkaen koulun urheilulinjan painopistelajeina ovat uinti, salibandy, taito- ja muodostelmaluistelu, pesäpallo ja jalkapallo. Painopistelajien valikoimaa täydennetään tarpeen mukaan Leppävaaran lukion urheilulinjan kehittyessä ja urheilulinjan aloituspaikkamäärän kasvaessa.

Haukilahden lukion urheilulinjan painopistelajeina ovat lukuvuodesta 2010–2011 alkaen golf, jääkiekko ja voimistelu.

Kerro kaverille

Keskustelua aiheesta


Kysymys

Oletko joutunut pyörävarkaan uhriksi?




Kolumnit

Maahanmuuton peitellyt paperit

Perussuomalaiset saavat kiittää kannatuksensa kasvusta maahanmuuttoministeri Astrid Thorsia (rkp). Maahanmuuton hallinto on kirvonnut hänen käsistään. Poliisi epäilee, että sinisilmäinen maahanmuuttopolitiikka ja hyväuskoinen hallinto peittävät alle... Lue lisää »


Blogit

Vanhoilla on rahat ja nuorilla velat

Suomalainen on rikkaimmillaan 55–64-vuotiaana. Yli 60-vuotiailla on hallussaan 55 prosenttia kaikista pankkitalletuksista. Tuossa iässä asuntolainat on yleensä jo maksettu ja velkojen osuus on olematon. Sen sijaan 25–35-vuotiaat kantavat niin asunto... Lue lisää »


Terveys

Sikainfluenssa-selvitykset jatkuvat edelleen

Vaikka sikainfluenssapandemia on virallisesti julistettu päättyneeksi, ei tautia ole vielä voitettu. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimusprofessori Petri Ruutu kertoo uusien sikainfluenssatapausten määrän lähteneen viime viikkoina nous... Lue lisää »


 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish