Corey Belser Kitusen jalanjäljillä
13.11.2009 13:45
Kari Aho
Espoon Honka kesytti Kauhajoen Karhun Corey Belserin ja Jukka Matisen johdolla Tapiolassa numeroin 101–82 (50–40). Samalla katkesi neljän ottelun tappioputki Korisliigassa. Honka kaatoi Karhun kuluvalla kaudella jo kolmannen kerran.
–Loppunumeroista huolimatta tämä ei ollut suinkaan helppo peli meille. Joukkueessa on tapahtunut paljon muutoksia viime aikoina, muistutti Gordon Herbert.
Hongan päävalmentaja palasi selkäkuntoutuksesta tositoimiin maanantaina.
Legendaarisen karhunkaatajan Martti Kitusen kerrotaan saalistaneen aikoinaan 108 aikuista otsoa. Kitusen jalanjäljillä liikkui Tapiolan vainioilla Corey Belser. Kolme edelliskautta hän pelasi Kreikan kovatasoisessa liigassa niittäen mainetta kovana puolustajana. Ensimmäisessä Honka-pelissään Belser osoitti heti kättelyssä, että myös tehoissa löytyy. Monipuolinen ja terävästi liikkuva Belser pommitti Tapiolassa läheltä ja kaukaa komeat 29 pistettä.
–Belser tuo joukkueeseemme paljon molemmissa päissä, totesi Herbert.
Hongan heittoässä oli kuitenkin 25 pistettä tehnyt Matinen. Kapteeni mätti kaikki neljä kolmen pisteen heittoaan sisään. Kuudesta kahden pisteen heitosta upposi viisi ja kolmesta vapaaheitosta jokainen. Sähäkän Sasu Salinin teholukemat olivat 13 pistettä ja 9 levypalloa, Carl Elliotin 15/6 ja Tuukka Kotin 11/8.
Seuraavaksi Honka pelaa kahdesti Lahdessa: 15.11. liigaottelun ja 18.11. Suomen cupin välierän.

