Ota kantaa!

Jääkö vanhuksia ilman hoivapaikkaa Espoossa?

Laitospaikkaa tarvitsevat espoolaisvanhukset uhkaavat jäädä heitteille, kun kaupunki vähentää paikkoja samaan aikaan kuin ikääntyvän väestön osuus kasvaa jatkuvasti, väittää Kanervakoti ry:n hallituksen puheenjohtaja Saara Niemi.Hänen luotsaamansa y... Lue lisää »


 

Metrotyöt käyntiin toukokuussa Tapiolassa

09.02.2010 10:15

Seppo Korkman

Viimeinen este länsimetron rakentamiselle poistui maanantaina. (Kuvaaja: Marketta Karjalainen)
Viimeinen este länsimetron rakentamiselle poistui maanantaina. (Kuvaaja: Marketta Karjalainen)

Vuosikymmeniä Espooseen suunnitellun metron rakennustyöt käynnistyvät toukokuussa Itätuulentien päässä Tapiolassa, jossa alkaa ensimmäinen työtunnelin teko.

–Suunnilleen samaan aikaan aloitamme työtunneleiden teon myös Otaniemessä, Keilaniemessä ja Karhusaaressa, Länsimetro Oy:n toimitusjohtaja Matti Kokkinen kertoo.

Viimeinen este länsimetron rakentamiselle poistui maanantaina, kun korkein hallinto-oikeus hylkäsi kaikki metrotunnelien asemakaavoista tehdyt valitukset.

Alkuperäisten suunnitelmien mukaan metron piti liikennöidä Ruoholahden ja Matinkylän välillä jo vuonna 2014.

–Valitusten takia rakennustöiden käynnistyminen viivästyi lähes vuodella. Yritämme tietysti kuroa viivettä umpeen, mutta saattaa olla, että metron valmistuminen siirtyy vuoteen 2015, Kokkinen huomauttaa.

Metron on parin vuoden takaisten laskelmien mukaan arvioitu maksavan 714 miljoonaa euroa, josta valtio maksaa kolmanneksen ja Espoo sekä Helsinki loput.

–Töiden viivästyminen näkyy ikävä kyllä myös metron lopullisessa hinnassa, koska emme rakentamisessa päässeet hyödyntämään laskusuhdannetta täydellä teholla, Kokkinen arvioi.

Hän ennakoi, että länsimetron lopulliseen hintalappuun tulee pahimmillaan useita kymmeniä miljoonia euroja lisää.

Linkki metrokeskusteluun tästä!

Bookmark and Share

Keskustelua aiheesta


Kysymys

Ärsyttävätkö koirankakat?




Kolumnit

Tyttöjen alistaminen alkaa päiväkodista

A.-P. PietiläTämä on tositarina suomalaisesta arjesta: Isä tuo itkevän pikkupoikansa päiväkodin johtajan puheille. ”Poikani kunniaa on loukattu hänen sukunsa edessä”, isä sanoo. Poika on kertonut isälleen päiväkodin arjesta.”Poikaani ei saa nukuttaa... Lue lisää »


Blogit

Maito maistuu ja järki seisoo

Kenen maitoa juot, on kysymys, joka on notkahduttanut järjenkäytön kuin Turun Myllysilta. Valion maito on 100 prosenttisesti suomalaista ja Arla-Ingmannin 95 prosenttisesti. Suomalainen kuluttaja kohtaa siis hyvin pienellä todennäköisyydellä ruotsal... Lue lisää »


Terveys

Laktoosi-intoleranssi voi oireilla kuin ärtynyt suoli

Laktoosi-intoleranssia esiintyy joidenkin arvioiden mukaan jopa joka viidennellä suomalaisella. Sen oireina ovat vatsan löysyys, mahan kurina, kipu ja ilmavaivat. Vaivat johtuvat siitä, että elimistö ei siedä maitotuotteista saatavaa maitosokeria el... Lue lisää »


 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish