Piilota X Palauta

Miss Espoo -kisan taso kohenee vuosi vuodelta – äänestä oma suosikkisi!

Paikalliset Kommentoi

Miss Espoo 2012 -kilpailun ehdokkaat ovat harvinaisen kovatasoisia ja määrätietoisia nuoria naisia. Espoon kauneimman neidon kruunua tavoittelevan kymmenikön joukkoon ei päässyt aivan kuka tahansa.

– Ehdokkaita finaaliin oli reilut neljäkymmentä eli oikeastaan aivan sopiva määrä, jossa oli valinnanvaraa.

– Kun tänä vuonna tyttöjen taso on viimevuotista kovempi, se merkitsee sitä, että myös finaalista tulee hyvin jännittävä, hehkuttaa Merja Kupiainen-Groundstroem kilpailun järjestävästä mallitoimisto Fashion Model Agencystä.

Mallitoimisto valitsee Miss Espoon yhteistyössä Länsiväylä-lehden kanssa nyt toista kertaa.

Miss Espoo 2012 -finalistit

1. Annika Kaskinen
- 16 vuotta
- 171 cm
- Eestinlaakso
- vaatetusalan opiskelija

2. Jelena Kynäkoski
- 24 vuotta
- 171 cm
- Matinkylä
- terveydenhoitajaopiskelija

3. Saara Ahlberg
- 16 vuotta
- 172 cm
- Laaksolahti
- lukiolainen

4. Johanna Nykänen
- 18 vuotta
- 172 cm
- Kirkkonummi
- ravintolakokkiopiskelija

5. Nea Suokas
- 16 vuotta
- 173 cm
- Kauklahti
- lukiolainen, pr-työntekijä

6. Meri-Tuuli Tähtinen
- 24 vuotta
- 175 cm
- Perkkaa
- opiskelija, lelukaupan myyjä

7. Irina Nefedova
- 22 vuotta
- 177 cm

8. Jenna Lajunen
- 18 vuotta
- 178 cm
- Lähderanta
- opiskelija ja ravintolatyöntekijä

9. Matilda Tuomi
- 16 vuotta
- 180 cm
- Tillinmäki
- opiskelija

10. Elina Kytilä
- 19 vuotta
- 181 cm
- Friisilä
- aikuislukio-opiskelija 

– On mukava huomata, että paikalliset kauneuskilpailut kiinnostavat nyt suomalaisia melkoisesti. Esimerkiksi Miss Vantaa ja Miss Lappeenranta valitaan toukokuussa ja neuvotteluja on käyty myös Porin suunnalla, mainitsee Kupiainen-Groundstroem.

Kauklahtelainen Nea Suokas, 16, pitää omana vahvuutenaan rohkeutta ja esiintymisvarmuutta.

– Olen varma siitä, että en ujostele esiintyä suurellekaan joukolle. Tanssi on minulle rakas harrastus ja sen kautta olen oppinut myös sosiaalisuutta, vakuuttaa Suokas.

Matinkyläläisen Jelena Kynäkosken, 24, pitkäaikainen haave kauneuskisasta on nyt toteutunut.

– Kävipä niin tai näin, en tästä kisasta silti mielenrauhaani menetä. Teen parhaani, mutta opiskelen samalla terveydenhoitajaksi, kertoo Kynäkoski.

Lähderannassa asuva Jenna Lajunen, 18, on mukana mallikisoissa ensimmäistä kertaa, mutta ujoksi häntäkään ei voi sanoa. Kilpapyöräilyä harrastava neito astuu ensi heinäkuussa vapaaehtoiseen asepalvelukseen Vekaranjärvelle.

– Saattaa olla niin, että kovakuntoinen mimmi on monelle miesalokkaalle kova pala, etenkin, jos tyttö etenee esimieheksi. Mutta upseerina aion päästä siviiliin, naurahtaa Lajunen.

Missiehdokkaat esiintyvät lauantaina 31. maaliskuuta kauppakeskus Entressessä kello 12.00, 13.00 ja 15.00. Viimeisessä näytöksessä valitaan kauppakeskuksen oma suosikkityttö ja julkistetaan myös Länsiväylä-lehden lukijoiden suosikki.

Miss Espoo -kilpailun finaali on lauantaina Tapiolassa sijaitsevassa Nightclub Alladinissa kello 24.00. Tuolloin selviää koko kilpailun voittaja. 

ÄÄNESTYS ON PÄÄTTYNYT.

 

Katso video. Vie hiiri kuvan päälle ja klikkaa play-nappulaa. Haastattelu ja kuvaus: Jari Pietiläinen

Käyttäjän Jari Pietiläinen kuva
Jari Pietiläinen

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.