Piilota X Palauta

Meritauluja ja keramiikkaa

Kulttuuri Kommentoi

Hanasaaressa on esillä Helsingin designpääkaupunkivuoden näyttely, joka muistuttaa käyttökeramiikan roolista designin perustana.

Ihmiset kohtaavat käsin tehtyä designia päivittäin aamiaisella, lounaalla ja päivällisellä, kun pöytä on katettu.

– Sekä Ruotsissa että Suomessa elää voimakas käyttöesineiden traditio. Haluamme korostaa tätä pohjoismaisilla pöydillä, kertoo ohjelmakoordinaattori Anja Syrjä.

Näyttelyssä on mukana käyttökeramiikkaa kahdeltatoista suunnittelijalta. Näyttelyn ovat koonneet Anna Livén West, Åsa Pärson ja Carina Seth Andersson.

Toinen näyttely esittelee ruotsalaisen Lars Ledenin maalauksia, jotka kuvaavat valoa ja rytmiä meren ja rannikon kohtaamisessa. Näyttelyn avulla halutaan levittää tietoa ja ymmärrystä pohjoismaisten kansojen välillä.

Valaistu rannikko sekä Pöytä on katettu 2012 – ruotsalaista käyttökeramiikkaa Hanasaaressa (Hanasaarenranta 5) ti 15.5. asti.

Käyttäjän Heikki Merihaara kuva
Heikki Merihaara

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.