Kommentit
Rantaradan varren tyhjyys Länsi-Espoossa on vääryys asunnontarvitsijoita ja luontoa kohtaan. Tarvitaan nyksi kunnon aema, Mankki ja Luoma joutavat historiaan. Ja olisi kaavoitettava yhdessä Kirkkonummen kanssa Mankki-Luoma- Espoonkartano ja Hista alueet.
Samaa mieltä koska Espoonkartanon alueella runsaasti ränsitsyneitä taloja jotka ei edes ole korjaus kuntoisia,niin kaavat kuntoon ja uusia taloja tilalle.Kaikki alueet histoorillisia jos siltä kantilta ruvetaan miettimään.
Onneksi Espoonkartanon suunnittelussa on menty hyvään suuntaan. Otetaan huomioon alueen sijainti ja kulttuurihistorialliset arvot sekä täydennetään olemassaolevaa rakennetta. Tämä poikkeaa olennaisesti YIT:n aikaisemmista kaavailusta, jotka olisivat hajottaneet kaupunkirakennetta kartonon metsiin ja pelloille Histan tapaan.
Samaa mieltä kuin nimim. vapaa agentti. Mankin alue on junaradan ja Kehä kolmosen välittömässä läheisyydessä. Päättäjien on kyettävä yhteistyöhön naapurikuntien kanssa. Mankista Luomaan on iso alue joka on pääosin peltoa ja niittyjä, sinne kannattaisi kaavoittaa asuntoja ja jättää luonnolle esim Fiskarsin alue Mankinjoen ja Espoonjoen välillä.
Taas levitetään asutusta kehä kolmosen ulkopuolelle ja samalla rakennetaan metroa etelään. Mistä kaikki metron matkustajat saadaan? Metroa sanotaan ekologiseksi ja VTT:n tutkimuksen mukaan Espoonkartano on yksi epäekologisimmista. Lisäksi Kauklahdenväylä on tyystin tukossa aamuin illoin, eikä parannusta ole näköpiirissä. Miksi Espoota rakennetaan sinne, mihin YIT haluaa eikä sinne, minne olisi järkevää?
Voi hyvä sylvi. Miten voidaankaan olla laput silmillä eikä nähdä, kuinka kehysalueilla kasvu on rajua ja aiheuttaa paljon liikennettä. Pois Impivaaroista ja asumaan Kehä III:n maisemiin. Se on oikeata kaupunkiekologiaa.
Kyllä nyt vaan tällä muuttoliikkellä joudutaan koko Espoo asuttamaan.Ei todella voida mennä metron mukana sitäpaitsi nekin alueet metron ympärillä on pian täyteen rakenettu että tervemenoa impivaaraan jos ei kestä kaupungissa elää.
Jottei totuus unohtuisi - asuntotuotanto keskittyy edelleen pääkaupunkiseudulle. PKS-kuntien osuus Helsingin seudun tuotannosta on ollut n. 75 %. Muun 10 kunnan osuus yhteensä on siis 25 %. MAL-sopimuksen mukaan kehitys jatkuu samanlaisena.
Espoosta ei rakennusmaa ole loppumassa raideyhteyksienkään varrelta. Rantaradan ja metron varteen sopii vielä kymmeniätuhansia uusia asukkaita. Espoon nykyistä kaupunkirakennetta voidaan täydentää vielä kymmeniä vuosia, kun vaan harjoitetaan järkevää kaavoituspolitiikkaa.
Olipa sekin uutinen, että Espoonkartanosta on hyvät liikenneyhteydet...Intoilijat voisivat käydä edes paikalla julkisilla niin selviäisi yhteudet..Ja kehä III jauhaa ihan kivasti vieressä.
Rakentaisivat nyt ihan ensiksi rantaradan varret ..mutta kun täytyy totella maanomistajien toiveita. Espoo itse maanomistajana on kumman hiljaa.Omia maita ei vain kaavoiteta, vaikka olisi kulkuyhteydet ja palvelutkin jo valmiina...
Junarata luo hyvät yhteydet keskustaan ja moni varmaa käyttäisi tätä mahdollisuutta kun ajattelee parkkiongelmaa ja ruuhkia keskustassa. Siksi esim. Mankin alueelle ja ympäristöön pitäisi saada asemakaava pientalorekentamiselle
Mikä Mankin alueessa kaavoitusta oikein hidastaa? Uskoisin että yksi iso tekijä on VR joka pitää radan oikaisu suunnitelmaa kymmeniä vuosia auki niin että ei sinne Mankin kohdille kaavaa saa.
Samaa mieltä. Jos vaan kaavaa saisi niin kyllä rakennettaisiin....
Rantaradan alueet ensin kaaoituksen alle..sitten vasta reuna-alueet.Rahat kaavoitukseen saisi esim. jäädyttämällä heti alkuunsa mokomat näperrykset Espoon vaakunan uusimisesta..maksaisi muutaman satatuhatta sekin turhanpäiväinen touhu. Uskomattomia asioiden tärkeysjärjestyksiä.
Vieläkin surkeampaa on, että Olavi Loukon monikymmenvuotsien puurtamisen johdosta kaavoitusresurssit on suunnattu kiinteistönjalostamiseen, ensin Suurpellossa ja nyt Keilaniemessä. Riskien suuruus 40 mjoljoonaa plus 150 miljoonaa euroa
?
Vielä suurempi hölmöily meinasi päästä tapahtumaan Histassa, jossa kunnallistekniikan ja palveluiden kustannukset olisivat olleet ainakin 400 miljoonaa euroa + ratayhteys 200-300 milj. Onneksi kaavapäätös kaatui.
Uusi uutinen, että kaavapäätös kaatui. Joko se on käsitelty korkeimmassa? Ja mitä tuo raide tekee tuossa laskelmassa, joka on ajnakohtainen vasta vuosikymmenten kuluttua ehkä. Onhan Etelä-Espoossakin nyt vasta pätkä raiteita rakenteilla, vaikka siellä asuu jo 150.000 asukasta!
Kaavapäätös ei ole voimassa ja Helsingin hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksen - korkein hallinto-oikeus voi toki tilanteen muuttaa. Maakuntakaava edellyttää, että ratayhteys on toteutettava alueen rakentamisen yhteydessä. Kaatunut osayleiskaava ei sitä edellyttänyt - siksi päätös kaatuikin.
Luokaton kytkentä alkava rakentamisen ja valmiin rautatien kesken, Tällä kytkennällä olisi jäänyt moni paikka ja kaikki "impivaarat" rakentamatta ja sunnontarvitsijat vaillle asuntoja läheltä työpaikkojaan.
Emme elä enää 60- ja 70-lukua, jolloin auton luultiin ratkaisevan meropolienkin liikenneongelmat. Helsingissä tämä huomattiin jo silloin - Espoossa ei kaikki vielä nytkään.
Muistaako kukaan historiaa...Espoon kartanon omistajathan vaativat kerrostalo rakentamista alueelleen, jotta saisivat kovemman hinnan maastaan. Espoon oli kait pakko suostua, jotta saivat parkkialueen Espoon asuntomessualueelle..Ihan selvää kiristystä, eikä välitetty yhtään tulevista asukkaista. Siihen vain kehä III;n melualueelle viihtymään ns.hyvien liikenneyhteyksien viereen.
Näin taas kerran Espoossa.
Tuo pelto ei ole suinkaan ainoa kohde, vaikka en syrjään nousee kuin sieniä sateella. Se on vaatimaton alku ja huonolle pohjalle. Ympärillä on Mankki-Luoma-Espoonkartanon ja Histan alueilla on hyvää moreenimaata. Tarvitaan vain asemakaavoja, kuntien välistä yhteistyötä Espoo-Kirkkonummi-Kauniainen. Miksi Kauniainen, siksi että kaupunkirataa pitäisi jatkaa hetimmiten Kauklahteen saakka. Mutta mitä yhteistä on Dragsvikillä ja Grankullalla.
Maaperä ei nyt yksin ratkaise alueen hyvyyttä kaupunkirakentamiseen, vaan siihen tarvitaan mm. hyvää sijaintia, liikenneyhteyksiä ja jopa olemassaolevan infran hyväksikäyttömahdollisuutta.
Katsotaanpas ihan karttaa..seurataan vaikka rantaradan vartta. Espoon jälkeen tulee KAUKLAHTI. Ennen Kauklahden asemaa radan pohjoispuoli asumatonta metsää. Siellähän sijaitsee Espoon omat maat, NÄKINMETSÄ n.90 hehtaaria kaavoittamatonta aluetta. EI vaan saada kaavoitusta alulle.Ei ole mitään upottavaa peltoa.Uskomatonta , että aikoinaan tehtiin aseman välittömään läheisyyteen matalia rivitaloja messuja varten. NYT sitten touhotetaan, että asemien läheisyyteen pitäisi saada tornitaloja...ei muuta sitten kuin muuttamaan kaavaa...purettiinhan Heksingissäkin viisikerroksinen talo.
















