Espoo on valittu ensimmäisenä suomalaisena kaupunkina ENO -Verkkokoulun Green Cities -verkostoon.
ENO Green Cities -verkoston muodostavat kaupungit, jotka sitoutuvat lapsille ja nuorille suunnattuun ympäristökasvatukseen. Kaupungit avustavat muun muassa puunistutustalkoissa hankkimalla istutusalueita ja taimia. ENO Green City -statuksen ovat aikaisemmin saaneet Ljubljana, Kapkaupunki ja Taichung.
Tiistaina on verkkokoulun maailmanlaajuinen puunistutuspäivä. Samana päivänä verkoston kaupunkien määrä nousee kymmeneen, kun statuksen saa esimerkiksi Sao Paulo.
ENO tree day -puunistutuspäivä on maailman suurin, kaksi kertaa vuodessa järjestettävä koulutapahtuma. Puunistutus etenee ympäri maailman yhden päivän aikana aikavyöhykkeittäin. Viime kerralla siihen osallistui 8 000 koulua 147 eri maassa. Tänä vuonna Suomessa mukaan oli haastettu päiväkotien, koulujen ja oppilaitosten lisäksi myös Suomen kaupungit.
Espoon kaupunki palkittiin Green City-statuksella, koska kaupunki osallistui päivään aktiivisimmin. Espoosta mukaan ilmoittautui lähes 60 koulua, päiväkotia ja muita kaupungin yksikköjä.
Espoolaiset koululaiset istuttivat satoja kotimaisia kuusentaimia päiväkotien ja oppilaitosten lähiympäristöön sekä tapaninpäivän myrskyn tuhoamalle alueelle Nuuksiossa. Mukana oli myös 18 eri maan Suomen suurlähettiläät, jotka istuttivat omat puunsa Nuuksiossa.
Puunistutuspäivä oli samalla virallinen vuoteen 2017 ulottuvan kampanjan avaus Suomessa. Verkkokoulu on istuttanut jo seitsemän miljoonaa puuta ja sen tavoitteena on istuttaa sata miljoonaa puuta maailmaan vuoteen 2017 mennessä.
Espoolaisten koulujen oppilaat voivat kännyköillään lähettää merkinnän ja kuvan istuttamistaan puista mobiiliin karttasovellukseen. Karttasovelluksen tavoitteena on koota siihen jatkossa koko Sadan miljoonan puun -kampanjan puut ja matemaattisten kasvumallien avulla laskea puustoon sitoutuneen hiilen määrä. Samalla kaikki mukana olevat koulut ympäri maailmaa näkevät, millaisia puita muut koulut ovat istuttaneet.
Kestävä kehitys on yksi Espoon kaupungin arvoista. Espoo valittiin ensimmäisenä suomalaisena kaupunkina viime vuoden alusta YK:n yliopiston kestävän kehityksen Regional Centes of Expertise -verkostoon.
Osana World Design Capital 2012 vuotta Espoossa vietetään myös kaupungin omaa luontovuotta.