Piilota X Palauta

Vain harva käyttää enää pelkästään käteistä

Paikalliset 8 Kommentoi

Luottokunnan tutkimuksen mukaan jo kaksi kolmasosaa suomalaisista käyttää maksamiseen pääosin korttia. Vain seitsemän suomalaista sadasta maksaa edelleen mieluummin käteisellä.

Maksukorttien käyttö koetaan pääsääntöisesti turvalliseksi, mutta silti jopa 40 prosenttia on huolestunut korttiin liittyvistä uhista.

Suomalaiset maksukortin käyttäjät ovat tutkimuksen mukaan säntillisiä, valveutuneita tai huolettomia. Luottokunnan mukaan suurin osa korttien väärinkäytöksistä voitaisiin ehkäistä yksinkertaisin keinoin – kuten suojaamalla tunnusluvun näppäily ja huolehtimalla tietokoneen virustorjunnasta.

Tutkimuksen teki Luottokunnan toimeksiannosta tutkimusyhtiö Qualitems Oy helmikuussa. Tutkimukseen vastasi reilu tuhat suomalaista.

Jo 75 prosenttia käyttää maksamiseen enemmän korttia kuin käteistä. Lähes joka toinen kertoo tarkistavansa luottokorttilaskunsa joka kerta.

Aniharva myöntää säilyttävänsä tunnusluvun yhdessä maksukorttinsa kanssa.

8 kommenttia Kommentoi
toimitus

Kommentit

23.5.2012 00:12

Rikolliskoplat saavat käyttöönsä yhä tehokkaampia kortinlukulaitteita ja niitä sijoitetaan yhä useampaan paikkaan, kun eurooppalaiset rikolliskoplat ovat ottaneet Suomenkin toiminta-alueeksi.

23.5.2012 08:10

Minä käytän käteistä monessa paikkassa koska se on rahavaltaa kuin hinnoista tippuu 30-50% pois.Korttimaksuista tullut vähintään 10-20% hinnanlisäystä ja tyhmä kansa maksaa .Pienissä liikkeissä kortteista on valtavat kustanukset sen takia käteisellä on valtaa alennuksiin vaikka saa kuittin.

23.5.2012 21:51

ihan mielenkiintoista.olen ostamassa elektroniikkaa mihinköhän liikkeeseen pitää mennä rahatukun kanssa että saa tuon 30-50% alennuksen

24.5.2012 07:58

Pieneen ei giganttia.Ostin pojalle autoa yksityiseltä ja 5000euroa tippu huinnasta kun setelitukku oli kädessä valmiina mutta mitä sinä rane sellaisesta tietäisitkään.

24.5.2012 13:12

Teetkö hankinnat keskiyönmarketissa? Siellä saanee parhaat alennukset, joskus kuitinkin mikäli sedät siniset sattuu piipahtamaan, takuusta ei takuuta..

Ladalla vai Mossellako poju nyt kurvailee rinta rottingilla kun pappa betala?

24.5.2012 16:38

BMW rane.Ja käteinen on kuningas.

24.5.2012 17:39

nyt pienet elektroniikka yritykset mainostakaa tätä käteisalennusta niin saatte asiakkaita tosin saa sitä alea kortillakin maksaessa jos yleensä omistaa kortin,kaikillehan sitä ei myönnetä

25.5.2012 04:59

Kaikki saa korttin mutta ehkä ei luottoa.

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.