Piilota X Palauta

Japanilaiset voivat nyt käyttää Helsinki-Vantaan tarkastusautomaatteja

Paikalliset Kommentoi

Rajavartiolaitos on uudistanut Helsinki-Vantaan lentoaseman rajatarkastusautomaatteja.

Samalla on aloitettu kokeilu, jossa testataan automaattien teknistä sopivuutta viisumivapaiden kolmannen maan matkustajien rajatarkastuksiin lähtevässä liikenteessä.

Ensimmäiseksi automaattien käyttömahdollisuutta tarjotaan japanilaismatkustajille, joilla on biometrinen passi. Kokeilun aikana rajatarkastaja varmistaa vielä rajatarkastusautomaattien käytön jälkeen viisumivapaan kolmannen maan kansalaisen passin leimoista, ettei viisumivapaata oleskeluaikaa Schengen-alueella ole ylitetty ja merkitsee lähtöleiman Schengen-alueelta poistumisen merkiksi.

Lentoasemalla on kymmenen automaattia lähtevässä liikenteessä. Aikaisemmin vain EU:n ja Euroopan talousalueeseen kuuluvien maiden sekä Sveitsin kansalaiset, joilla on biometrinen passi, ovat voineet käyttää automaatteja.

Rajavartiolaitos ottaa ensimmäisenä Euroopassa käyttöön rajatarkastusautomaatit myös meriliikenteen rajanylityspaikalla. Länsiterminaalissa EU:n ja EEA:n sekä Sveitsin kansalaiset voivat käyttää kolmea automaattia.

toimitus

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.