Piilota X Palauta

Peltipoliisit hillitsevät kaasujalkaa Kehä III:lla

Paikalliset 2 Kommentoi

Ylinopeudet ovat vähentyneet huomattavasti Kehä III:lla automaattisen nopeusvalvonnan käyttöönoton jälkeen.

Poliisi otti käyttöön kehällä automaattiset nopeusvalvontalaitteet viime vuoden helmikuussa

Tuolloin ylinopeuksien määrä väylällä oli selkeästi korkeampi kuin pääkaupunkiseudun pääteillä olevien muiden valvontapisteiden keskiarvo.

Yhden vuoden vertailussa ylinopeutta ajaneiden osuus on muuttunut yli 55 %:sta 44,5 %:iin eli ylinopeutta ajavien määrä on laskenut noin 20 %. Eniten ylinopeudet ovat laskeneet kehätien itäpäässä Heidehoffin ja Hakunilan mittauspisteillä jopa 25 %.

Tuloksia tukee keskinopeuksien lasku sekä poliisin omat valvontatulokset.

Viime vuoden huhtikuussa poliisin valvontakameran ohitti 109 800 ajoneuvoa, joista yli 2,7 % ajoi niin suurta ylinopeutta, että laitteisto dokumentoi tapahtuman seuraamuksen antamista varten. Tänä vuonna vastaavat luvut olivat runsaat 593 500 ajoneuvoa ja 0,78 %.

Kehä III on onnettomuustiheydeltään Suomen kolmanneksi vaarallisin tie Kehä I:n ja Maantiekylän jälkeen.

Kehä III:lla tapahtuu keskimäärin 250 onnettomuutta vuosittain, joista 33 johtaa henkilövahinkoon. Ylinopeuksien positiivinen suuntaus näkyy myös alustavissa onnettomuustilastoissa, joissa onnettomuuksien määrä näyttäisi olevan selvässä laskusuunnassa.

Poliisi toivoo nopeusrajoitusten noudattamisessa tapahtuneen myönteisen kehityksen jatkuvan ja uskoo, että onnettomuuksien määrä ja seuraamukset kehittyvät suotuisasti.

Suuntausta tukee sekä Kehä III:lla toteutetut rakenteelliset muutokset että autoilijoiden muuttunut ajokäyttäytyminen. Poliisin tavoitteena on, ettei seuraamuksia tarvitse antaa vaan ajoneuvojen kuljettajat noudattavat liikennesääntöjä valvonnasta riippumatta.

2 kommenttia Kommentoi
toimitus

Kommentit

19.6.2012 05:45

Kaikki tietää missä noi kamerat on nopeudet kasvaa heti kun kameran ohi on ajettu. Eikö kamerat nyky tekniikalla voisi olla liikuteltavia?

21.6.2012 03:27

Liikenneonnettomuuksia aiheuttaa liian iso tilannenopeus, joka riippuu:
- Ajokelistä
- Ruuhkaisuudesta
- Sivuteiltä tulevien autojen määrästä
- Tienpinnan laatutasosta
- Tien mutkaisuudesta
- Jne.

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.