Usea nuori rahoittaa opintojaan myymällä seksiä.
Länsiväylän kanssa samaan Suomen Lehtiyhtymä -konserniin kuuluva Seinäjoen Sanomat teki kokeen netissä, jossa toimittaja esiintyi kahtena lemmenkipeänä henkilönä, Mattina ja Liisana.
”Matti” sekä ”Liisa” saivat yhteensä yhdeksän vastausta 18–29-vuotiailta naisilta ja miehiltä. Näistä kuusi kertoi rahoittavansa opintojaan seksillä.
Kallein seksiakti nuoren kanssa olisi maksanut tunnilta 180 euroa ja halvin 20 euroa.
– Voisit vaikka tänään tai alkuviikosta tulla käymään, vastasi Helena (nimi muutettu) toimittajan treffi-ilmoitukseen.
Helenan seuraava viesti paljasti tapaamisen luonteen.
– Mutta jos sä haluat seksiä, sun pitää sponssata mua 180 eurolla tunnista. Tarvitsen rahaa opiskeluun.
Toimittaja jätti treffit sopimatta.
Jukka kertoi ”Liisalle” olevansa 18-vuotias opiskelija.
– Olen käytettävänäsi koko kropaltani, joten mulle käy ihan kaikki, myös ilman kondomia. Puoli tuntia maksaa 70 euroa ja tunti 150 euroa. On vähän rahapulaa opiskeluiden vuoksi.
Kari puolestaan tarjosi seksiä tuntihintaan 20 euroa. Kari kertoi olevansa 20-vuotias opiskelija, ja olleensa sängyssä sekä miesten että naisten kanssa.
Toimittaja jätti kumpaisenkin nuoren miehen kanssa tapaamiset sopimatta.
Myös Jyväskylästä ja Tampereelta tuli viestit opiskelijoilta, jotka tarjosivat seksiä rahaa vastaan, ja olivat valmiit myös matkustamaan asiakkaansa luokse.
Väestöliiton psyko- ja seksuaaliterapeutti Mika Lehtosen mukaan ei ole harvinaista, että opiskelijat lähtevät viikonloppuisiin kotikaupungeistaan ympäri Suomea tienaamaan rahaa seksillä.
– Tällaisia asioita aina silloin tällöin tulee julkisuuteen. Sitä tehdään alkoholia tai rahaa vastaan.
Lehtonen kertoo, että seksin myymisestä voi olla nuorille pitkäkestoisia vaikutuksia.
– He voivat vasta myöhemmin alkaa ymmärtää, mitä tuli tehtyä. Kun oma intiimi alue on ylitetty, se saattaa muuttua traumaksi. Hienoa, jos seksin myymisessä kaikki menee hyvin, mutta se ei ole aina vaaratonta.
Lehtonen kertoo, että on yleistä, että seksin ostajat rikkovat myyjien rajoja.
– Meillä käy nuoria tyttöjä seksuaaliterapiassa tämän vuoksi.
Lehtosen mukaan nuoria tyttöjä on muun muassa raiskattu ja muutoin kohdeltu seksuaalisesti kaltoin.