Mieskolmikko vangittiin epäiltynä BMW-varkauksista

Arkisto
Kommentoi
(00:00)

Helsingin rikospoliisi on edistynyt viime viikolla Espoosta ja Helsingistä anastettujen erittäin arvokkaiden BMW X6 -autojen tutkinnassa.Rikoksista on vangittu Helsingin käräjäoikeudessa kolme liettualaista miestä.

Heidän epäillään anastaneen yhteisarvoltaan lähes 300 000 euron arvoiset henkilöautot. Kahden anastetun BMW X6:n lisäksi viime viikolla yritettiin anastaa Espoosta kolmas BMW X6. Anastustavan vuoksi tästäkin teosta on syytä epäillä samoja tekijöitä.

Rikosten esitutkinnassa on tullut ilmi seikkoja, joiden perusteella on syytä epäillä, että autot anastettiin ohittamalla autojen elektroniset ajonestolaitteet. Varastetut ajoneuvot ovat edelleen kateissa. Helsingin rikospoliisi kaipaakin yhä lisätietoja ja havaintoja anastetuista harmaasta IXC-462 ja punaisesta OCZ-586 BMW X6:sta.

Lisäksi poliisi kaipaa lisätietoja tekoihin mahdollisesti liittyvästä Liettuan rekisterissä olevasta Audi A3 -henkilöautosta DCC 030. Auton väristä ei ole tarkkaa tietoa.

Tiedot voi soittaa kello 8–20 numeroon 071 877 5479 ja muina aikoina numeroon 071 877 4002.

Kolmikon hallusta on takavarikoitu laitteita, joita epäillään käytetyn teoissa.

toimitus

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.