Keski-Espoon yläkoulun väki taistelee lakkautusta vastaan
Keski-Espoon yläkoulu on noussut yhteiseen rintamaan vastustamaan opinahjoaan koskevaa lopettamissuunnitelmaa.
– Esitys tuli täydellisenä pommina: emme olleet uskoa sitä todeksi. Miten yhtenäiskoulusta voidaan yhtäkkiä leikata yläkoulu pois, päivittelee historiaa opettava Pia Ojala.
Ojalan mukaan niin opettajat, oppilaat kuin vanhemmatkin näyttävät punaista valoa suunnitelmalle.
– Esitys tuntuu väkivaltaiselta. Kukaan ei ole kysynyt meiltä, haluammeko lakkauttamista. Äitini oli raivoissaan, kun kuuli tästä, puhisee oppilaskunnan sihteeri, ysiluokkalainen Iida Selonen.
Rehtorin sijaisen Pauliina Pertamon mukaan kouluväelle ei tiedotettu suunnitelmasta asiallisesti, vaan se sai tietää aiheesta Helsingin Sanomista hiihtolomien kynnyksellä.
– Ei ollut kiva lähteä lomille.
Pertamo pitää kohtuuttomana sitä, että koululla on ollut vain tämä viikko aikaa tehdä selvityksiä, mihin järjestelyihin se ryhtyy lopettamisaikeen toteuttamiseksi.
Pertamon mukaan koululle ei ole annettu perusteltua, lainvoimaista syytä sille, miksi Suvelassa sijaitseva yläkoulu pitäisi lopettaa.
Koulun kanta onkin, että yli 140 oppilaalta ja opettajilta viedään epäoikeudenmukaisesti tuttu ja turvallinen lähikoulu – suunnitelma häätäisi heidät kauas kotikulmiltaan.
Oppilaskunta on masinoinut mielenosoituksia lähikoulunsa säilyttämisen puolesta. Oppilasjoukko kerääntyy koulun kentälle 15. maaliskuuta kello 12–14 ja kaupungintalolle 18.3. puoli viideltä iltapäivällä.
– Niihin osallistuu ainakin parisataa oppilasta, mukana on alakoululaisiakin, kertoo oppilaskunnan puheenjohtaja, ysiluokkalainen Anelia Dzadzamia.
Opettajatkin ovat valmiita ”kääntämään jokaisen kiven” taistossa koulun puolesta.
– Menemme niin pitkälle kuin voi mennä: taistelemme kynsin ja hampain, Ojala toteaa.
Hänestä esitys on järjetön.
– Väestöennusteiden mukaan tämä on voimakkaasti kasvava asuinalue, jossa yläkoulua tarvitaan.
Kouluväki oudoksuu puheita yläkoulun huonosta maineesta.
– Se perustuu ulkopuolisten huhupuheisiin ja ennakkoluuloihin. Tosiasiassa koulussamme on hyvä työhenki, joka nyt halutaan pirstoa, Ojala lataa.
Opettaja huomauttaa, että yläkoulussa on totuttu monikulttuurisuuteen. Lähes puolet oppilaista on maahanmuuttajataustaisia.
– Täällä ei ole rasismia, painottaa kasiluokkalainen Khadra Sugulle.
Suosituimmat
- Iltapäiväkerholasten lisämiljoona oli mennä yrittäjien taskuun 62
- Virkkusen työryhmä liittäisi Espoon Helsinkiin ja naapurikuntiin 57
- Espoolaispäättäjiltä täystyrmäys kuntaliitokselle 8
- Lumimyräkässä ajetaan kuin kesäkeleillä 5
- Marketanpuistoon nousee jättimäinen lumilinna 1
- Pellemaisteri Maija näyttää, että pelleily sopii naisillekin
- Espoon uuden piispan vihkimessua voi seurata televisiosta 1
- Lumikenkäily tuo vaihtelua kävelyyn
Uusimmat
- Espoon uuden piispan vihkimessua voi seurata televisiosta 1
- Parkkipaikka tuntuu usein myös autottoman kukkarossa
- Espoossa voi pulahtaa kahdeksaan avantoon
- Lumimyräkässä ajetaan kuin kesäkeleillä 5
- Poliitikot eivät luottaneet kerhomaksulaskelmiin
- Espoo taistelee itsenäisyydestään
- Pellemaisteri Maija näyttää, että pelleily sopii naisillekin
- Luonto esillä kirjastoissa ensi viikolla
Uusimmat blogit ja kolumnit







