Murtumat hoitoon Tapiolassa ja Samariassa

Arkisto
Kommentoi
(00:00)

Luunmurtuman saanut espoolainen voi ensi maanantaista alkaen mennä arkisin kello 8–16 suoraan Tapiolan tai Samarian terveysasemalle, joihin murtumien hoito virka-aikana keskitetään.

Espoossa hoidetaan päivittäin noin 20 murtumaepäilyä, mutta tilastojen mukaan kahden kuukauden aikana Espoon terveysasemilla on tehty yhteensä vain 40 kipsausta.

Myös murtumapotilaiden röntgenkuvaukset keskitetään Tapiolan ja Samarian röntgenyksiköihin. Röntgenkuvaus toimii edelleen Leppävaaran terveysasemalla. Espoonlahden vanhentunut röntgenlaite poistuu käytöstä maanantaina.

toimitus

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.