Piilota X Palauta

Vantaan asuntomessuille luvataan junakyyti

Paikalliset Kommentoi

Tätä ennustettiin ja nyt se on vahvistettu: kehäradan käyttöönotto viivästyy yli puoli vuotta. Rata otetaan käyttöön heinäkuussa 2015.

Sen enempää käyttöönotto ei saa pitkittyä, sillä Vantaan asuntomessuille Kivistöön pitää päästä kulkemaan junalla heinäkuun puolivälissä 2015.

– Asuntomessuille päästään junalla, uskoo Vantaan kaupungin projektipäällikkö Harri Johansson.

– Se on iso asia kaupungille, Johansson painottaa.

Ja sen tietävät myös rakentajat.

Junakyyti on tärkeää messuvieraille, mutta myös Kivistössä asuville. Alueen markkinoinnissakin rata on näkyvässä asemassa.

Ainutlaatuinen ongelma maailmassa eikä kukaan tiedä, mistä se johtuu.”
Radan viivästyminen johtuu Helsinki-Vantaan lentoaseman kallioperässä kesällä 2010 huomatusta glygolista eli jäänestoaineesta, joka hajotessaan vahingoittaa rakenteita. Lentoaseman alle noin kilometrin matkalle tehdään kaksoistunneli, jolloin glygoli ei pääse kosketuksiin rakenteiden kanssa.

Kehäradan projektipäällikkö Juha Kansonen Liikennevirastosta kertoo, että glygolia on jokaisella lentoasemalla, mutta vain meillä se hajotessaan käyttäytyy rakenteita turmelevasti.

– Se on ainutlaatuinen ongelma maailmassa eikä kukaan tiedä, mistä se johtuu, Liikenneviraston ylijohtaja Kari Ruohonen toteaa.

– Glygoli itsessään ei ole vaarallista, Kansonen lisää.

Normaalisti glygoli hajoaa nopeasti, mutta lentoaseman maanalaiset olosuhteet estävät sen. Ruohonen kuvailee, että hajoava glygolimassa muistuttaa kuplivaa sinileväpuuroa, mutta se on väriltään vaaleanpunaista.

”Pinkki paholainen” aiheuttaa 50 miljoonan euron lisäkustannukset kehäradan rakentamiseen. Siitä 22,5 miljoonaa euroa maksaa Finavia Oyj, joka on yksi kehäradan kolmesta rahoittajasta Liikenneviraston ja Vantaan kaupungin kanssa. EU:kin tukee rataprojektia.

Radan rakennusurakka on edennyt nyt yli puoliväliin. Syyskuussa pitäisi valmistua Vantaankosken aseman kunnostustyö, josta kehärata lähtee kohti lentoasemaa.

Vantaankoskea seuraava Vehkala on aiemmasta poiketen päätetty rakentaa asemaksi jo ensimmäisessä vaiheessa. Tärkeäksi työpaikka-alueeksi määriteltyä Vehkalaa suunnitellaan parhaillaan, ja se valmistuu, kun rata otetaan käyttöön 2015.

Muut ensimmäisessä vaiheessa valmistuvat asemat ovat Kivistön ja Leinelän pinta-asemat sekä Aviapoliksen ja Lentoaseman tunneliasemat.

Kehäradan arvioitu käyttäjämäärä on 200 000 matkustajaa päivittäin.

Käyttäjän Armi Suojanen kuva
Armi Suojanen

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.