Flamencoa tanssin ja musiikin keinoin

Arkisto
Kommentoi
(00:00)

Espanjan eturivin flamencomuusikot kohtaavat suomalaiset flamencotanssijat Emilia Ahon ja Katja Lundénin kahdessa tanssiteoksessa.

Estados del yo (Minuuden muotoja) kertoo kahden naisen tarinan. Sen koreografian suunnitellut Rafaela Carrasco on sukupolvensa arvostetuimpia flamencokoreografeja.

Manuel Liñánin teos Ni contigo ni sin ti (Ei sinun kanssasi muttei ilmankaan) käsittelee ikuista toiseuden tematiikkaa: kuinka kohdata toinen ihminen puhtaimmillaan, aidosti, ja onko se edes mahdollista?

Liñán on kiinnostavimpia uuden polven flamencotanssija-koreografeja, joka yhdistää teoksissaan suvereenisti uusia vaikutteita flamencon perinteeseen. Molemmat teokset sisältävät tyylivaikutteita myös nykytanssista.

Flamenco x 2 Espoon kulttuurikeskuksen Louhisalissa (Kulttuuriaukio 2) pe 12.3. klo 19. Liput 18/12 e.

toimitus

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.