Kehähaiden vapaaottelijat treenaavat lajia tosissaan
VapaaotteluFight Festival 27 -illassa Töölön Kisahallissa nähtiin kahdeksan vapaaottelua, joissa suomalaisia kilpailijoita oli seitsemän. Heistä selvä enemmistö, viisi ottelijaa, kuuluu kamppailulajiseuraan Espoon Kehähait. Kasvattaako pääkaupunkiseudun idylli ammatikseen tappelevia?
Kehähaiden ammattilaisvapaaottelija 93-kiloinen Toni Valtonen paljastaa, ettei yksikään ottelijoista asu Espoossa. Hän itse asuu Helsingin Puistolassa. Asuinpaikalla ei siis ole mitään tekemistä seuran valinnan kanssa. Mutta Valtonen pitää espoolaisseuran valintaa lähes itsestäänselvyytenä.
– Espoon Kehähait treenaavat tosissaan. Muualla harrastellaan, vertailee Valtonen.
Partasuu kuitenkin hävisi ottelunsa yhdysvaltalaiselle Jake O’ Brienille. Illan toisessa pääottelussa Niko Puhakka kärsi tappion brasilialaiselle Marcus Aureliolle. Englatilainen Emma Watson taas osoittautui Outi Louhimoa väkevämmäksi. Kehähaiden viidestä ottelijasta voittoon ylsivät vain Joni Salovaara ja Juha-Pekka Vainikainen.
– Tarkoituksena oli, että suomalaiset ottelevat mahdollisimman kovia vastustajia vastaan saadakseen lisänostoa uralleen, perusteli Espoon Kehähaiden perustajajäsen Petteri Maunu.
– Ei ole häpeä hävitä paremmalleen.
Maunu arvelee, että vapaaottelijoiden viehtymys espoolaisseuraan kumpuaa seuran pitkistä perinteistä lajin parissa. Espoon Kehähait järjesti Suomen ensimmäisen Fight Festivalin 12 vuotta sitten Helsingin Urheilutalolla. Tapahtuma on Euroopan vanhin vapaaottelukilpailu.
Vapaaottelubuumi valloittaa parhaillaan Suomea. Osa kiitoksesta kuuluu televisiolle. Jimillä on jonkin aikaa pyörinyt suomalaisista vapaaottelijoista kertova ohjelma Sali.
Maunu muistelee, että ensimmäisessä Fight Festivalissa yleisöä oli noin 500 henkeä. Nyt lähes loppuunmyydyssä tapahtumassa oli noin 1 700 maksanutta katsojaa.
– Vain seisomapaikoille olisi voinut ottaa muutaman lisää.
Suosituimmat
- Iltapäiväkerholasten lisämiljoona oli mennä yrittäjien taskuun 62
- Virkkusen työryhmä liittäisi Espoon Helsinkiin ja naapurikuntiin 57
- Espoolaispäättäjiltä täystyrmäys kuntaliitokselle 8
- Lumimyräkässä ajetaan kuin kesäkeleillä 5
- Marketanpuistoon nousee jättimäinen lumilinna 1
- Pellemaisteri Maija näyttää, että pelleily sopii naisillekin
- Espoon uuden piispan vihkimessua voi seurata televisiosta 1
- Lumikenkäily tuo vaihtelua kävelyyn
Uusimmat
- Espoon uuden piispan vihkimessua voi seurata televisiosta 1
- Parkkipaikka tuntuu usein myös autottoman kukkarossa
- Espoossa voi pulahtaa kahdeksaan avantoon
- Lumimyräkässä ajetaan kuin kesäkeleillä 5
- Poliitikot eivät luottaneet kerhomaksulaskelmiin
- Espoo taistelee itsenäisyydestään
- Pellemaisteri Maija näyttää, että pelleily sopii naisillekin
- Luonto esillä kirjastoissa ensi viikolla
Uusimmat blogit ja kolumnit







