Kauppatieteiden tohtori, valtiotieteiden lisensiaatti ja kirjailija Kari Nars vierailee Vallmogårdissa. Nars kertoo uusimmasta teoksistaan Miten miljoonia huijataan – suurpetkuttajien värikäs historia sekä Raha ja onni.
Ensin mainittu teos ei ole opas, vaan kirjailija kertoo siinä esimerkkejä historian suurimmista huijauksista, joissa hyväuskoiset ovat hävineet miljardeja. Nars esittelee lisäksi nimekkäimmät petkuttajat historiasta nykypäivään ja hahmottelee huijareiden psykologista muotokuvaa. Mukana on vinkkejä huijareiden tunnistamiseksi.
Raha ja onni -teoksessa Nars pureutuu rahan, optioiden ja palkankorotusten psykologian taustoihin ja kysyy, ovatko suomalaiset tekopyhiä rahan edessä. Miksi maailman ökyrikkaat ja Suomen lottomiljonäärit eivät ole sen onnellisempia kuin muutkaan? Mistä suomalaisen onni syntyy?
Tapahtuman järjestäjinä ovat Kauniaisten kulttuuritoimisto ja Kauniaisten kirjasto.
Kari Nars kirjallisuusillassa Vallmogårdissa (Valmukuja 3, Kauniainen) to 11.3. klo 19. Vapaa pääsy.