Kommentit
tiedoksi espoon kaupungille : emme euroakaan eläkkeestä surkean terveystoimen takia. Ja siitä tapellaan pitkään ja mallikkaasti. Eipä pitänyt tiedottamisessa kiirettä mutta nyt tullaan etuovesta.
Lasitalot senkun ytyhjenee Nokia ensimäisenä,niin kysyn että ketä varten metyro on rakenettu kun kaikki bisness epäonnistuu tai pakenee ulkomaille halpa maihin.Suuruden hulluutta koko metro sanon minä.
Jatketaan vain kalliin rakennusmonumentin rakentamista. - Paljonko tulee lisää kalliita tunneleita?
Vähemmällä rahalla olisi saanut koko Etelä - Espoon kattavan pikaratikkaverkoston.
Metron kapasiteetti on ylimitoitettu. - Tämän Espoon päättäjät myöntävät siten, että he vaativat metron varrelle lisäasutusta. - - - Mutta tämä on hyödytöntä, koska Helsingin niemen eteläosaan ei rakenneta lisää työpaikkoja.
Mutta tärkeintä olisi, että työpaikat ja asunnot sijaitsivat lähellä toisiansa, jotta matkustustarve olisi pieni.
Mutta ihan maanpinnalla kiskoilla kulkeva systeemi on myös paljon kunnossapitoa vaativa.
Pikaratikka pitäisi nostaa maanpinnan yläpuolelle muutaman metrin eli alta mahtuu esimerkiksi ajamaan ja kiskoratkaisu sitten sellainen että se ei olisi niin säästä riippuva.
Kyllä helsingissä on ratikka mutta kyllä senkin ylläpito teettää paljon työtä.
Nimimerkki F32Q luulee maanpäällistä metro/paikallisjunaa pikaratikaksi. Metro/paikallisjuna on niin nopea (periaatteessa) ja harvapysäkkinen, että autoliikenne ei saa kohdata sitä tasoristeyksissä taajama-alueilla.
Sensijaan pikaratikka on niin hidas ja tiheäpysäkkinen, että sille riittää joukkoliikennekatu ja etuoikeudet liikennevaloissa. Vain vilkasliikenteiset kadut ylittävät silloilla pikaratikan raiteet.
Ei valtio tohon osallistu. Ihan unennäköä. Tulisi vaan äkkiä se hylkäyspäätös, niin voitaisiin tuokin turhake haudata lopullisesti. Saataisiin metrolaput silmien edestä pois ja järkeä koko touhuun.
Veronmaksajana ja joukkoliikenteen aktiivikäyttäjänä toivon - eikun vaadin - että metron rakentaminen lopetetaan välittömästi!
Joukkoliikennekadut ovat pk -seudulla tuntematon ilmiö, mutta niitä on paljon muissa suurkaupungeissa.
Joukkoliikennekaduilla joukkoliikenne ei jumitu henkilöautojen ruuhkiin. - Pääsuuntiin tarvitaan kaksi katua: toinen joukkoliikenteelle ja toinen henkilöautoliikenteelle.
Ei pk-seudulla paljoa muutenkaan joukkoliikennettä ajatella - pelkkää metrometroametroa vaan. Ihan kuin se olisi joku kaiken pelastava messias - vaikka totuus on tasan päinvastainen.
Nyt on ihan vastaava keskustelu kuin Länsimetron kanssa muinoin menossa Helsingin Ryöstö-Sipoossa. Sinnekin pitäisi saada metro, vaikkei siinä siellä(kään) ole mitään järjen hiventäkään.
Olisiko mahdoton ajatus, että kaupunkirataa jatkettaisiin haaroittaen se Muuralasta, Kauklahden lisäksi, Vanttilan kautta Kivenlahteen.
Kustannustaso olisi karkeasti arvioiden kymmesosa metroon verrattuna, kunhan metron rakentaminen pysäytettäisiin Matinkylään.
Jos metro pysäytetään Keilaniemeen, jää paljon enemmän pelirahaa joukkoliikenteen parantamiseen välineellä kuin välineellä. Nythän Espoon joukkoliikennettä kehitetään metrolla - kehitys vaan menee väärään suuntaan...
Mikä ihmeen Finnoo? Kyseisen alueen nimi on suomeksi Suomenoja. Toiseksi, Urheilupuiston suunnitellun metroaseman nimi pitäisi palauttaa Niittymaaksi. Urheilupuisto on yleisnimi, eikä sillä ole mitään tekemistä alueen paikannimistön kanssa.
Muistakaa Espoon kaupunki varautua kesäänkin aina!
Sijaiset, kesätyöntekijät, nyt ne unohtu jonnekkin metrosuunnitelmien alle kaiketi.
Henkilökunta pitää 2vk pätkissä lomia, joka toinen vkl töitä, joutuu sijaistaa muita joiden työt ei ole tuttua hommaa.
Espoon valtuusto päätti juuri 11.6.2012 käsitellessään länsimetron jatkamista että "Metrovarikko sijoitetaan Sammalvuoreen tai Harmaakallioon" ja että tiedusteltaisiin Helsingin osallistumisesta investointikustannuksiin.
HKL-johtokunta päätti kuitenkin tällä viikolla uuden metrovarikon rakentamisesta Itä-Helsinkiin, koska länsimetro tarvisee lisää tilaa uusille metrojunille. Rakentaminen alkaa toimitusjohtaja Lahdenrannan mukaan heti, vaikka siihen tarvittaisiin valtuuston päätös ja kilpailutus.
Helsingin ei tarvitse kysyä mitään Espoolta vaan se lähettää suoraan laskun Espoolle sitten varikon käytöstä. Eivätkö metroherrat tiedä mitä toiset metroherrat tekevät? Espoolle on tainnut jäädä altavastaajan rooli?
















