Nykysirkusta tarjolla Tapiolassa

Kulttuuri
Kommentoi

Perinteistä sirkusilmaisua, kabareeta, katuesiintymistä ja liikkeeseen pohjautuvaa nykysirkusta on tarjolla Espoon kulttuurikeskuksessa viikonloppuna.

Espresso on yksi Circo Aereon menestyneimpiä esityksiä; takana on toista sataa esityskertaa. Suomalaisen Circo Aereon ja ranskalaisen Les Objets Volantsin yhteistuotannossa sirkuksen tyylilajit sulautuvat toisiinsa vuolaaksi virraksi.

Esitys on aiemmin vieraillut muun muassa Sveitsissä, Ranskan kansallisteattereissa ja Damaskoksen oopperassa Syyriassa. Esitys on kiertänyt myös Yhdysvalloissa.

 Ohjauksesta vastaa Maksim Komaro. Esiintyjinä ovat Komaron lisäksi Antoni Klemm, Denis Paumier ja Sanna Silvennoinen. Taiteellisesta konsultoinnista ja lavastuksesta huolehtii Jani Nuutinen, valoista Juho Rahijärvi, äänistä Tuomas Norvio ja puvustuksesta Kaisa Kemikoski.

Circo Aereo & Les Objets Volants: Espresso la 4.2. klo 19.30 ja su 5.2. klo 15 Espoon kulttuurikeskuksessa (Kulttuuriaukio 2). Yli 7-v. Kesto 1 h 15 min. Liput 20/15 e.

Käyttäjän Heikki Merihaara kuva
Heikki Merihaara

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.