Kommentit
se kaveri joka teloitustyyliin tuhosi bussikuskin elämän kampissa viimevuonna oli vapaaottelija. olisi pitänyt siksi tulla erityisen kova tuomio, koska oli väkivallan ammattilainen.
ihan kaikille ei kannattaisi opettaa toisten satuttamista.
itämaisissa lajeissa katsotaan ensin kaverin moraalia 3-5 v ennen kuin opetetaan mitään tehokasta tekniikkaa. mitenköhän esim krav magassa hoidetaan tämä asia ?
siellähän opetetaan että ei mietitä, lyödään heti naamaan ja potkitaan munille. sitten vasta katsotaan kuka se oli.
vai onko näin, että opettajalla ei tänä päivänä ole vastuuta oppilaistaan ?
omassa lajissani sanotaan näin: jos päästät tiikerin vapaana kaupunkiin, on Sinun asiasi hakea se pois, jos vaikeuksia tulee.
kuivanen on ok, ammattilaisena ymmärtänee mitä seuraa, jos vetää ns. avarin toista päähän.
vielä pikku lisäys.. pää kestää muutaman kilon voiman sopivassa suunnassa, ohimo joitakin satoja grammoja.
ammattilaisen iskussa puhutaan sellaisista voimista, että asiaa tuntematon yllättyisi.
pesäpallomailan isku jää kevyesti kakkoseksi.
kunnollinen viranomaisrekisteri opettajista ja oppilaista olisi mukava peloite turhille väkivallantöille. opettaja saisi lähes saman sanktion kuin oppilaskin. joutuisi miettimään, mitä kannattaa opettaa..
Hohhoijaa taas kun on asiantuntioita liikkeellä.
Aloitetaanko vaikka sillä, että kamppailu-urheilu ja väkivalta on kaksi täysin eri asiaa. Väkivalta on sitä, kun mies hakkaa vaimoaan ja lapsiaan kotonaan. Tai kun mies pahoinpidellään nakkikiskan jonossa baari illan jälkeen.
Kamppailu urheilu(missään muodossa) ei ole väkivaltaa. Tarkoituksena ei ole satuttaa vastustajaa, vaan selvittää kumpi on parempi ottelija. Paikalla on tuomari ja yhteiset säännöt joita noudatetaan. Väkivallassa ei ole näistä kumpaakaan. Lisäksi kehään/häkkiin nousijalla on kyky suojella itseään, ja ymmärrys mahdolisesta loukkaantumis riskistä, niin itsensä kuin vastustajan kohdalla.
Likäksi Suomalaisilla tuntuu olevan hirveä tarve yleistää: Kun yksi bussikuski jää kiinni rattijuopumuksesta, ovat kaikki bussikuskit yhtäkkiä rattijuoppoja. Kun opettaja hermostuu ongelma oppilaaseen, ovat kaikki opettajat raivohulluja. Kun yksittäinen poliisi käytää liikaa voimaa , ovat kaikki poliisit väkivaltaisia natseja. Kun yksi vapaaottelija syyllistyy pahoinpitelyyn ovat, kaikki vapaaottelijat väkivaltaisia hulluja.... Asia ei tietenkään oikeati ole näin.
Ja kritisointi eri lajien opetusta kohtaa. Oletko kenties itse ollut vapaaottelun tai Krav Magan peruskurssilla vai mihin väittämäsi perustuu? Vai onko tietämys näistä lajeista vain kuultua juttua? Jos vaikka sovtaan niin, että käyt ensin itse edes ko. lajien peruskurssit ja tulet sen jälkeen vasta huutelemaan mitä niissä opetetaan. Jookos kookos? :)
"itämaisissa lajeissa katsotaan ensin kaverin moraalia 3-5 v ennen kuin opetetaan mitään tehokasta tekniikkaa" Täähän on aivan uskomatonta palturia. Kyllähän esim. japski Jiu Jitsun alkeiskurssilla jo opetetaan kuinka katkotaan kaverin niskat jne. Eiköhän se oo aivan sama mitä minki lajin peruskursseilla opetetaan. Tervejärkinen kaveri kuitenki tajuaa missä niitä taitoja saa käyttää ja missä ei.
Suurimmat vapaaottelun ja nykyaikaisen, ns. länsimaisen, kamppailun vastustajat ovat yleensä perinteisten budolajien harrastajat kuten kyseinen T314. Kysehän on lähinnä kateudesta. Toisten treenatessa oikeaa kamppailua ja toimivia tekniikoita, budokat hifistelevät höpöhöpöjään, kataa yms ja mutisevat katkerina mm. mma-treenaajien väkivaltaisuudesta.
Bussikuskin pahoinpidellyt oli yhtä paljon vapaaottelija kuin 4-divarin höntsylätkää pelaava hemmo on jääkiekkoilija. Kaveri oli harrastanut lajia vähän aikaa ja lopettanut vuosia ennen tätä ikävää tapahtumaa.
















