Piilota X Palauta

Sairaalahankkeen johtoa vaaditaan vaihtoon

Paikalliset 19 Kommentoi

Sosiaali- ja terveystoimen edustajat halutaan sysätä sivuun Espoon sairaalahankkeen toteuttamista ohjaavasta johtoryhmästä.

Sosialidemokraattien silmätikuiksi ovat joutuneet perusturvajohtaja Juha Metso sekä sosiaali-ja terveystoimea sairaalahankkeen johtoryhmässä edustava projektipäällikkö Elina Kylmänen-Kurkela.

– Sairaalan jatkosuunnittelussa haluamme varmistaa, ettei Puolarmetsän Orkidea-hanke enää millään tavalla kummittele mukana, valtuustoryhmän puheenjohtaja Markku Sistonen perustelee demarien vaadetta.

Pesäero on hänen mukaansa tehtävä myös arkkitehtitoimisto K2S:n kanssa, jolle Sistosen mielestä on annettu aivan liian vapaat kädet toimia.

Markku Sistonen huomauttaa, että kolmen viimeisen vuoden aikana Espoon kaupungilta on kulunut liki seitsemän miljoonaa euroa verovaroja monien mielestä alusta alkaen täysin epärealistiseen Orkidea-hankkeeseen.

– Sosiaali- ja terveystoimen johto on väkisin yrittänyt viedä läpi superkallista hanketta, Sistonen sanoo.

 

Terveystoimi on väkisin yrittänyt viedä läpi superkallista hanketta.”

Valtuusto tulee maanantaina varsin yksimielisesti päättämään, että Espoon sairaala rakennetaankin uusien suunnitelmien pohjalta Jorviin.

 

Demarileirissä elää epäilys, että etenkin sosiaali-ja terveystoimessa elätellään edelleen haavetta Orkidea-konseptin toteuttamisesta jossain muodossa Jorviin.

Länsiväylän tietojen mukaan epäilyksiä ja kysymyksiä poliittisissa piireissä on herättänyt myös Metson ja Kylmänen-Kurkelan seurustelun vaikutukset hankkeeseen.

Perusturvajohtaja Juha Metso vahvistaa seurustelun, mutta kiistää henkilökohtaisten suhteiden vaikuttavan millään tavalla työasioihin.

– Meillä ei henkilökohtaisesti ole mitään taloudellisia tai muita kytköksiä Orkideaan, Metso painottaa.

Hän myöntää terveystoimen kannattavan edelleen Espoon sairaalalle kehitettyä toimintamallia.

19 kommenttia Kommentoi
Käyttäjän Seppo Korkman kuva
Seppo Korkman

Kommentit

25.2.2012 15:45

Espoon Puolarmetsään kaavailtu Orkidea -niminen sairaala on osoittautunut liian kalliiksi.

Alkuperäinen suunnitelma

Tavoitteena on, että uusi sairaala ja terveysasema valmistuvat vuoden 2013 loppuun mennessä. Sairaala, terveysasema ja tarvittavat tukipalvelut edellyttävät noin 40 000 bruttoneliömetrin rakentamista, josta uuden sairaalan osuus on noin 30 000 bruttoneliötä.
Kustannuksiksi arvioitiin 100 - 120 miljoonaa euroa.

Miten kävi

Sairaala sai maksaa enintään 200 miljoonaa. Yhtäkkiä hinta nousikin sitten 300 miljoonaan, joka johtui suunnitelman suureellisuudesta ja erikoisuudesta: siinä on niin paljon kaarevaa seinää ja muuta erikoista muotoa ja rakennelmaa

25.2.2012 19:51

Edelleen sen sairaalan voi rakentaa puolarmetsään :D
Teette vaan pässinpäät samanlaisen sairaalan kuin mitä suunnittelette
sinne jorvin viereen.

Ei voi olla perkele näin vaikeeta, häh?

25.2.2012 20:08

Miten vain tämä pariskunta on sairaalahankkeen vuoksi silmätikuksi joutunut? Hankkeen johdossa on muitakin hyviä silmätikkuehdokkaita mm äänitorvena esiintyvä teknisen toimen johtaja. Aika hyvä kysymys edellä, mutta odottakaa vuoden verran niin jukistetaan yllättävä havainto, Puolarmetsä on ainoa oikea paikka sairaalalle ja sen kustannukset jälleen puolittuvat. Niin valtuusto saadaan jälleeen päättämään sitovasti ja lopullisesti Espoon sairaalan sijoittamisesta Puolarmetsään. Suunnittelu voidaan tällä kertaa hoitaa ajan puutteen vuoksi Tekes- rahoitteisella kumppanuusmallilla oppilaitostyönä.

25.2.2012 23:29

no tuohon orkidean suunnitteluun on nyt kulunut sen 6 vai 7 miljoonaa,samaan aikaan ollaan suunnittelemassa ja ehkä rakentamassa harjoittelujäähallia tapiolaan kustannusarvio 8miljoonaa,pikkusen ihmetyttää,siis pelkällä suunnittelurahalla joka on tuhlattu orkideaan olisi voitu rakentaa kaupungin rahoilla kyseinen halli .tuntuu melkoisen omituiselta.

26.2.2012 09:47

Sairaaloiden tekeminen tuskin on halpaa koskaan. Tosi kalliiksi se tulee vasta poukkoilevalla päätöksenteolla ja hosumisella. Työ aloitetaan jatkuvasti alusta ja lopulta rakennetaan kiireessä sutta.
Tähän tölväilyyn on nyt sitten herra Sistonenkin ottanut näyttävästi osaa. Pannaampa viisaat sanat muistiin ja palataan muutaman vuoden päästä asiaan.

26.2.2012 11:21

Sistonen on oikealla asialla. Sairaalahankkeen suunnittelu on karannut täysin käsistä ja hankkeen johtaminen on ollut ala-arvoista. Aikaa on käytetty vuosia ja rahaa on hassattu 6-7 miljoonaa euroa. Jos yksityisellä sektorilla jossakin projektissa toimitaan näin lentää projektin johto kuin leppäkeihäs. Sistonen on ihan oikeassa vaatiessaan, että Jorvin hankkeen johtamista ei pidä luovuttaa sellaisille henkilöille, jotka ovat kertaalleen täysin epäonnistuneet.

Puolarmetsän Orkidean suunnittelun periaatteena on näyttänyt olevan, että valtuuston asettamista kustannusraameista piittaamatta suunnitellaan jotakin maailmanluokan design-kohdetta. Sairaalan potilaat ja henkilöstö ovat siinä huumassa unohtuneet. En usko, että Espoolaisten kuntoutettavien vanhusten ensisijainen tarve on saada kaarevia kattoon ulottuvia lasiseiniä, käyriä betonikattoja, soikeita sisäpihoja, niin laajoja auloja että rollaattorilla kulkeva vanhus uupuu ennen kuin pääsee toiseen laitaan.

26.2.2012 16:29

Koskahan näidenkin laitosten suunnitteluissa muistettaisiin sekin että
taloon pitäisi olla sujuvat kulkuyhteydet tavaran toimittajille,
potilasliikenteelle jne. Juuri missään ei ole esimerkiksi potilasliikenteelle
oven kohdalla riittävää katosta jotta vesisateen tai lumituiskun sattuessa kohdalle
pääsisi sisään kastumatta Pääovien edustat on niin pieniä ja ahtaita että
yksi taksi riittää sen täyttämään. Puhummattakaan joka päiväiset tavarantoimittajien kuorma-autot yms kun tavarat pitää toimittaa pääoven kautta mikä pitäisi täysin rauhoittaa sille laitoksessa asioiville potilaille/asiakkaille eikä tavaraliikenteelle.
Tässä olisi monessa paikkaa kehittämisen varaa ja paljon. Tälläisiin ei riitä rahaa eikä mielenkiintoa kehittää mutta aikaa ja rahaa on loputtomasti kaikenlaisiin kunnianhimosiiin hankkeisiin joka jo sanana kertoo kai aika paljon missä mennään,
hyvin kaukana arjesta.

26.2.2012 11:42

Eemelikin on oikealla asialla. Sairaalahankkeesta tehtiin näyttävä WDC-hanke, jonka johtaminen ajautui aivan harhateille. Ilmeisesti tässä hankkeessa , kuten Suurpellon kuplassakin tavoiteltiin taivaita sekä kansainvälistä mainetta ja kunniaa. Unohdettiin arki ja kuviteltiin sen toteutuvan komeassa rakennuksessa ovaalipihoineen, mittavine auloineen ja väsyttävine kulkureitteineen. Sopii muistella menneitä ja tutustua verkon Orkidea-aineistoon. Toinen asia on, missä määrin kaupunginhallitus on hankkeen seurantavastuullisena toteuttanut tehtävänsä. Kuplat täyttävät kohta Espoon taivaan.

27.2.2012 08:52

Orkidean ylisuuret kustannukset nosti ensimmäisenä pöydälle Kokoomuksen valtuustoryhmän pj Tommi Laakso Länsiväylä-lehdessä viime vuonna. Hän sanoin asian suoraan ja selkeästi, jossa kustannusarviot ylittyivät toinen toisensa jälkeen. Lapaset olivat täysin hukassa sosiaali- ja terveyslautakunnalta.

Sen jälkeen kaupunginhallitus otti asian uuteen tarkasteluun. Näemmä Metso oli seurustelun vuoksi pakotettu kertomaan hankkeesta hallitukselle vain ruusunpunaisten linssien lävitse. Nyt Orkidea siis onneksi haudataan ja tilalle saadaan vähintään 100 miljoonaa euroa halvemmalla toiminnallisesti Jorvin yhteydessä Puolarmetsän vaihtoehtoa paremmin toimiva kuntoutussairaala. Eikä toiminnallisesta laadusta tarvitse tinkiä lainkaan. Laakso - enemmän kuin painonsa arvosta kultaa. Päättäjä, jota kelpaa arvostaa.

27.2.2012 11:31

Kaupunginhallitus käsitteli kokouksessaan 5.12.2011 §411 sairaalahankkeen sijoittamista Jorviin ja jo kokouksessaan 31.10.2011§361 valtuutettu Tommi Laakason vapauttamista kaikista luottamushenkilövelvoiteistaan. Onko näillä kahdella päätöksellä joku ajallinen tai asiallinen yhteys?

27.2.2012 10:21

Ja missä Laakso on nyt? Joutuiko nostaja uhraamaan poliitikkouransa tuon takia. Katalaa. Ei ole uskottavaa, että noin arvostettu päättäjä yksin noin mittavan ratkaisun edes raivostuneena saa aikaiseksi. Miksi hän tai joku muu ei toiminnallisia hyötyjä arvioinut vuonna 2010 valtuustokäsittelyssä, kun ne kiistämättä ovat jo silloin olleet olemassa? Olisiko ollut niin, että valtuustoa yli ymmärryksen houkutti tuleva WDC, jossa Espoo jälleen olisi saanut ansaitsemaansa maailmanmainetta? Nyt ne taas nauraa meille maailmalla. Palataanpa asiaan, kuin Jorvi-hankeen kustannukset on maksettu. Ylihoitaja muistaa, että uudet autopaikat Espoon sairaalalle ja korvaavat paikat Jorville syövät aika paljon ns säästöstä 100 miljoonaa euroa. Voi olla, että katuverkkoa joudutaan hiukan muokkaamaan yms. Ylihoitaja muistaa myös, että näköeteäisyydellä Jorvista on Kauniala, jota Espoo ei tarvinut, vaikka se oli tarjolla. Olisiko säästetty? Tuskin perusturvajohtajan seurustelulla on mitään tekemistä itse sairaalahankkeen kanssa.

27.2.2012 13:43

Kustannukset, kustannukset

Jorvin sairaalahankkeen kustannukset leviävät käsiin aivan samalla tavalla kuin on Espoossa tapana. Se mitä näistäkin esityksistä nyt puuttuu on esim. se summa, millä liikenneyhteyksiä joudutaan parantamaan ja rakentamaan.

Orkidea kaatui ensisijaisesti siihen, että arkkitehtuurisesti erittäin haastavaa mallia yritettiin väkisin saada pystyyn ennennäkemättömällä kumppanuusmallilla. Historian havinaa:

http://janitiainen.blogspot.com/2009/12/avoimmuus-espoon-kunnallispolitiikassa.html

Tommi Laakson lähdöllä ei ollut mitään tekemistä tämän sairaalahankkeen kanssa.

http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/espoon_valtuusto_jyrasi_suosikin_kaupunginhallituk...

Jani Tiainen

29.2.2012 16:31

Kirjoitelmani piiloajatus oli se, että ent valtutetulla Tommi Laaksolla tuskin oli suurta merkitystä sairaalahankkeen uusioarviointiin. Hänhän otti ja lähti ennen kuin kh ensimmäisen ja ainoan kerran joukuun 5.päivän kokouksessaan käsitteli vuonna 2011 sairaalahanketta. Näkemykseni Tommi Laakson roolista on toinen kuin nimim. ylihoitajalla. Tosin Laakso näyttävän julkisesti raivostui.

27.2.2012 14:29

Sosiaali- ja terveystoimen johto sekä alaiset, Juha Metso, Jukka Louhija, Elsa Pasma kaikki kieroilevia, heidät on saatava virastaan pois. Asia tullut tutuksi Ruusukoti-asiassa, jonka asukkaat joutuvat muuttamaan pois 29.2. Ihmisiä heitellään miten sattuu ja miljoonia tuhlataan, nyt riittää !!!

27.2.2012 18:25

Ettei nyt vaan demareilla kiiluisi taas kunnallisvaalit silmissä - silloin alkaa aina muisti toimia selektiivisesti ( = omien toimien osuus asioihin unohtuu) ja asiat alkavat näyttää mukavan mustavalkoisilta. Syyllisiä on kiva jahdata, kun yrittää omaa häntää nostella. Siinä tohinassa voi vaikkapa uhrata pari virkamiestä oman maineen alttarille...

27.2.2012 19:55

Hyvä Ylihoitaja K.- nimimerkillä kirjoittanut

Sosiaali- ja terveyslautakuntaa on turha syyttää Orkidean ylisuurista kustannuksista. Hankkeiden toteuttamiseen liittyvien kustannusten seuranta ei kuulu sosiaali- ja terveyslautakunnan toimivaltaan. Toisaalta valtuusto päätti vuonna 2010 :
"että Espoon sairaala ja seniorikeskus toteutetaan joko kumppanuusmallilla tai kaupungin omistaman ja takaaman, perustettavan yhtiön toimesta, riippuen kumppanuusmallin kilpailutuksen tuloksesta"

Lisäksi valtuusto velvoitti kaupunginhallituksen jatkamaan hankkeen valmistelua ja huolehtimaan hankkeen kilpailutuksesta sekä hyväksymään hankkeen toteuttamista koskevat sopimukset sekä raportoimaan hankkeen etenemisestä seurantojen yhteydessä.

Oleellinen tieto on myös se, että Orkidea- hankkeella oli johtoryhmä, jossa oli vain virkamiehiä.

Tarvitsemme uuden Espoon sairaalan. Jorvin yhteyteen rakennettavaan sairaalaan saamme enemmän hoitopaikkoja Orkideaan verrattuna. Kaikki paikat ovat tarpeen.

Johanna Värmälä, Espoon sosiaali- ja terveyslautakunnan pj.

27.2.2012 20:41

Äläpäs Johanna vääristele!
Orkidean kustannukset 263 miljoonaa sisälsivät yhtä paljon hoitopaikkoja kuin Jorvin suunnitelmat.
Sen lisäksi hintaan sisältyy Seniorikeskus ja terveyskeskus. Näitä ei sisälly Jorvin hankkeeseen. Ne rakenneteaan joskus myöhemmin... jonnekin ja kustannukset luultavasti ylittävät nykyiset suunnitelmat.

Lisäksi tulee vielä Vanhan Turuntien muutokset, joita ei Jorvin hankesuunnitelmassa ole huomioitu.

Puheet siitä, että Jorvi on raideliikenteen lähettyvillä, tuntuvat hieman koomillisilta.

Krematorio ja siunauskappeli kyllä ovat kohtuullisen matkan päässä.

Synergiaedut ovat likipitäen nollaluokkaa, koska Jorvista potilaita kuljetetaan jo nyt Meilahteen ja Peijakseen. Jorvin keittiö on kohtuullisen työllistetty jo nyt, joten Hus joutunee tekemään siihen remontin. Arvaapas kuka sen maksaa?

Taitaa olla jo vaalikuumetta, kun aiemmin, päteviksi toteamanne virkamiehet, ovat nyt yhtäkkiä soveltumattomia hoitamaan sairaalahanketta

27.2.2012 22:26

Kuten valtuuston esityslistasta, kyseisen asian selostuksesta ja asiaan liittyvistä liitteistä ilmenee, Jorvin yhteyteen tulevassa sairaalassa tulee olemaan 20 hoitopaikkaa enemmän kuin Orkideaan olisi tullut.

Seniorikeskuksessa olisi vuonna 2010 hyväksytyn hankesuunnitelman mukaan asuntoja ja avopalvelukeskus, jossa olisi kokous- ja koulutustiloja, keittiö aputiloineen, ravintola, kokoontumistiloja, liikuntatilat, kirjasto, kahvila ja liiketilaa. Kyseisestä seniorikeskuksesta ei tule luopua. Toivottavasti enemmistö valtuutetuista on samaa mieltä kanssani, kun teemme kyseiseen hankkeeseen liittyvät päätökset myöhemmin.

Johanna Värmälä, Espoon sosiaali- ja terveyslautakunnan pj.

28.2.2012 13:01

Demarien muutosesitykset menestyivät Espoon valtuustossa 25.2.2012

Jorvin sairaala

Sosialidemokraattien valtuustoryhmä korosti hankkeen johdon pätevyyttä
Espoon sairaalan Jorviin siirtämistä koskevassa keskustelussa. Demarien
näkemyksen mukaan Puolarmetsän Orkidea-suunnitelman epäonnistuminen johtui
huonosta johtamisesta. Seuraava demariryhmän tekemä lisäysehdotus tuli
hyväksytyksi yksimielisesti:

Valtuusto kehottaa kaupunginhallitusta huolehtimaan siitä, että Espoon
sairaala -hankkeen johtoon nimetään riittävän pätevyyden omaavat henkilöt.
Hankkeen suunnittelua ja urakan kilpailutusta tulee johtaa rakennuttamisen
ammattilaisten toimesta niin, että hankesuunnitelmassa määriteltyjen
tavoitteiden toteutuminen varmistetaan.

Kaupungintalo

Espoon kaupungintalon purkamista koskeva päätösesitys tuli palautettua
uuteen valmisteluun demariryhmän esityksen mukaisesti. Demarit perustelivat
esitystään seuraavasti:

1. Viimeksi KH on 6.6.11 lausunnossaan todennut, että suojelukysymys
ratkaistaan Espoon virastokeskuksen asemakaavoituksen yhteydessä. Samalla on
KH kehottanut kaupunkisuunnittelulautakuntaa käynnistämään välittömästi
asemakaavan muuttamisen. Kun rakennuksen mahdollinen purkaminen edellyttää
asian tutkimista kaavallisesti ennen kuin purkulupa on mahdollista myöntää,
tulee kaupungintalon mahdollinen purkaminen tosiasiassa ratkaistavaksi vasta
tämän kaavan päättämisen yhteydessä.

2. Myös tarvittavien lisäselvitysten valmistelu on käynnissä ja mm.
museoviraston edellyttämä rakennushistoriallinen selvitys kaupungintalosta
laadittu. Tämä selvitys tarvitaan valtuustossa tämän asian
jatkokäsittelyssä.

3. KH on myös päättänyt kaupungintalon väliaikaiskäyttöä koskevan aloitteen
johdosta tehdä perusteellisen sisäilmatutkimuksen.

Näiden jo luvattujen ja käynnissä olevien selvitysten lisäksi tarvitaan
ulkopuolinen, luotettava selvitys kaupungintalon mahdollisen saneeraamisen
ja purkamisen kustannuksista.

Lisätietoja; valtuustoryhmän pj. Markku Sistonen puh 046-8773884

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.