Kommentit
Kyllä Espoossa pitäisi nyt lyödä kaksi kärpästä yhdellä iskulla
ja muuntaa vanha kaupungintalo sairaalaksi.
Voidaanko kaupungintalo antaa järjestöjen käyttöön siihen asti, kunnes se puretaan? Louko vastasi jo Kaupunginhallitukselle ja Valtuustolle käyttäen muutaman vuoden vanhaa hankesuunnitelmatasoista arviota joka perustui täydelliseen peruskorjaukseen.
Tuo suunnitelma perustui mittaviin kuntokartoituksiin (Jotka ovat olleet kaupunkilaisten käytössä vain valikoidusti) jotka ovat jo maksaneet tolkuttomasti.
On erikoista, että kahdesti Louko kertoo valtuustolle mikä kaupungintalon kunto on ja että sitä ei voi antaa kansalaisjärjestöjen käyttöön - ainut vaihtoehto olisi 99% peruskorjaus. Kun asia sitten kolmannen kerran palautetaan niin tarvitaankin monen kuukauden ja satojen tuhansien konsultointi asian selvittämiseksi.
Taidanpa kysyä tänään Valtuustossa mitä eroa on perusteellisilla korjauslaskemilla ja sisäilmatutkimuksilla vuonna 2006 teetettyihin perusteellisiin korjauslaskemiin ja sisäilmatutkimuksiin? On selvä että on kiva järjestää töitä kavereille, mutta eikö tosiaan Espoosta löydy riittävästi poliittista selkärankaa puhaltamaan tätä pelleilyä poikki?
Tarkennuksia ja hieman historian havinaa:
http://janitiainen.blogspot.com/2012/02/espoon-kaupungintalo-show-esitys.html
Jani Tiainen
PS / SIT Valtuustoryhmä
Mitä Jani tarkoitat sanomalla "on kiva järjestää työtä kavereille?" Selvennä minullekin.
Minun mielestäni koko talo pitää jättää nykyiseen käyttöönsä ja päättäjät sinne työskentelemään. Ehkä jatkossa miettivät paremmin, kun uusia rakennuksia rakennetaan. Ei kiitos enää halpaa ja rumaa rakentamista. Pitää päättäjien oppia ajattelemaan vähän pidemmälle kuin sen oman päättämiskauden loppuun.
HISK,
Mainitsemasi lause oli ehkä epäolennaisin koko tekstissäni, mutta tarkoitin sillä sitä, että asianosaisilla on varmasti kivaa kun pystyvät järjestämään töitä erinäisille konsulttiyrityksille - ja vieläpä samasta asiasta viiden vuoden välein. Hyvin poikkeuksellisesti Louko tosin mainitsi tuon kilpailutuksen, joten ehkä ihmeiden aika ei olekaan ohi.
Tästä pääsemmekin sivuamaan toista mielenkiintoista asiaa, nimittäin Puolarmetsän sairaalahanketta ts. Jorvin laajennusta.
Tästä saimme aikanaan erittäin laajan konsulttiselvityksen koskien silloisen Orkidean (Puolarmetsän sairaalan arkkitehtikilpailun voittaneen suunnitelman nimi) toteuttamista kumppanuusmallilla.
Syy miksi puhun kavereista johtuu tästä: Orkidean toteutussuunnitelma kumppanuusmalliin perustuen oli niin epärealistinen ja epävarma, että koko "tutkimus" oli puhtaasti lobbausta.
Tässä lisää historian havinaa...
http://janitiainen.blogspot.com/2009/12/avoimmuus-espoon-kunnallispolitiikassa.html
Jani Tiainen
PS/SIT Valtuustoryhmä


















