Piilota X Palauta

Jättimäinen penis ilmestyi päiväkodin pihalle – katso kuva

Paikalliset 26 Kommentoi

Vantaan Pähkinärinteessä sijaitsevan Autioniityn päiväkodin pihalle ilmestyi viime viikolla kyseenalainen lumiveistos.

Viime torstain ja perjantain välisenä yönä pihalle oli tehty massiivinen penistä esittävä veistos, jonka tekijä on toistaiseksi mysteeri.

Päiväkodin henkilökunta tuhosi veistoksen välittömästi sen löydyttyä, mutta muutamat tarhaikäiset lapset ehtivät sen aamulla nähdä.
– Ensin se vähän nauratti, mutta heti tuli kyllä mieleen, että onhan tuo sopimaton päiväkodin pihaan, sanoo erään tarhalaisen äiti.

Hän epäilee veistoksen tekijöiksi läheisen nuorisotilan väkeä.
Päiväkodin johtaja Virpi Tenhunen pitää tapausta ikävänä. Hänen mukaansa siitä ei kuitenkaan ehtinyt aiheutua lapsille juurikaan haittaa.

– Sinä päivänä meillä oli hoidossa vain seitsemän lasta, joista veistoksen näki viisi lasta. He eivät olleet veistoksesta moksiskaan, vain yksi lapsista kommentoi sitä henkilökunnalle tullessaan päiväkotiin. Hän sanoi, että pihaan on tehty pyrstötähti.

26 kommenttia Kommentoi
toimitus

Kommentit

28.2.2012 12:51

Olisi voinut jättää julkaisematta.

28.2.2012 13:01

Tämä on pian iltapäiväehdissä myös. Se on lööppikama.

28.2.2012 14:21

tämän varmasti tehnyt joku petofiili. asia täytyy selvittää!

28.2.2012 14:48

Kyllä nauratti tuo lapsen kommentti pyrstötähdestä...

Ei kyllä muuten mikään fiksu teko päiväkodin pihalle tehdä.

28.2.2012 14:51

Onko poliisi kutsuttu paikalle? Onko päiväkodin tädeille annettu kriisiapua? Mitä sanovat poliittiset päättäjät? Kamalaa..

28.2.2012 17:38

Onko tämä nyt sitä tilataidetta.??

Missäs on " kirkkovene "

28.2.2012 17:55

Tuo näytti ihan miehillä olevalta lapsentekovehkeeltä. Mitä pahaa siinä on? Vai olisiko pitänyt tehdä lumesta injektioruisku?

28.2.2012 18:46

Voi,voi ei ollut sentään joku pommi tai jotain muuta vakavaa.

28.2.2012 19:57

Tämä olisi kannattanut rakentaa Vantaan kaupungintalon pihaan.

28.2.2012 22:34

Onko luonnollinen asia -penis- "sopimaton asia"?

29.2.2012 07:48

Pojat on poikia....ja se siitä.

29.2.2012 08:13

Kyllä toi tosiaankin olis sopinut siihen kaupungintalon eteen,olis kuvastanut hyvin tämän kaupungin päättäjiä.

29.2.2012 11:23

Joko on kriisiterapeutti kutsuttu apuun? Entä suuronnettomuustutkija?

29.2.2012 11:32

Vantaan Sanomat varmistaa kuvan julkaisemalla, että ne, jotka eivät nähneet tätä "taideteosta" luonnossa, näkevät sen varmasti kuvassa. Kouluissa kuva leviää nyt alakouliköisten keskuudessa kulovalkean tavoin. Kiitos Vantaan Sanomille tästä tärkeästä tiedonvälityksestä! Lapsemme olisivat olleet todella onnettomia, jos he eivät olisi saaneet tämän "lumiukon" kuvaa nähdä!

29.2.2012 11:46

Turhaa hössötystä maailman luonnollisimmasta asiasta, jota ilman niitä lapsiakaan tuskin olisi. Olisiko tykki, tankki tai pommikone ollut isänmaallisempi aihe?

29.2.2012 11:55

Eipä hätää! Luonto hoitaa homman, tämäkin "pyrstötähti" lerpahtaa kevään lämmössä hyvin pian. Ei tunnu ihan kohunsa arvoiselta taideteokselta. Ainahan nuorisoa on kannustettu luovuuteen. Pystin paikka vaan oli huonosti valittu.
Ei olisi tarvinnut, kuin silmät asentaa, niin päiväkodin pihassa olisi ollutkin Hattiwatti!

29.2.2012 17:43

Aivan selvästi yritetään ottaa kantaa tuohon gukkenheimin ostoskeskukseen katajanokalle eikö tuo muoto olisi jo sinänsä rakennukselle hyvä tuo lisää julkisuutta mailman laajuisesti sitähän tietyt piirit haluaa suomi mailmankartalle hinnalla millä hyvänsä.

1.3.2012 06:47

Tollanen joka kerrostalokyttääjän pihaan :)

1.3.2012 08:14

Eduskuntatalon eteen ja jäädytettynä. Pysyy pitempään pystyssä.

8.3.2012 00:08

voi voi...tyhmä kuka patsaan väsäsi ja vielä tyhmempi se kuka tämän jutuksi lehteen laittoi...

8.3.2012 10:47

Minusta on vakavempaa, että ei eroteta kuka- ja joka-pronominien eroa.

Minusta ei ole hyvä idea pusata tuollaista kerrostalokyttääjien eteen. eivät he ymmärrä. Menee haaskiin hyvä tavara.

24.2.2013 22:21

Hei ajatelkaas nyt vähän! Eikö nyky nuoret saa nykyään edes ilmaista omaa veistos taitoaan?!? Mitä pahaa on LUMIkikkelissä?! Ei eskarilaiset edes tajua tuollaista.. Se on tavallinen kikkeli niinkuin tytöillä on pimppi. Tuleeko siitä muka trauma?! Näkeehän lapset saunassakin pimpit ja kikkelit! Ajatelkaa nyt vähän!

25.2.2013 08:03

Lapsi kysyy.Äiti.miksi tolla lumiukolla ei ole porkkananenää.
Äiti vastaa.Sen on varmaankin jänöjussi syönyt.

Kyllähän tollainen taideteos pitäisi valaa pronssista ja pystyttää juhlallisin menoin vantaankaupungintalon pihalle.

26.2.2013 17:29

Ettekö tunnista? Se on johtava virkamies. Kuka?

27.2.2013 15:13

HÄHÄÄ "meininkiä seurannut"! Hyvä kysymys...

Lapsi sen sanoillaan eli sen merkityksen sanoi: pyrstötähti! Voi voi..puuttui vain se vastakappale lumesta myös tehty! Kauniilla elementillä kauniita asioita...

18.3.2013 10:28

Puikko vai pyrstötähti:DD

http://i2.aijaa.com/b/00304/11944676.jpg

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.