Taidetalo Pikku-Aurorassa ja Karatalossa esitellään maaliskuun aikana romanikulttuuria. Pikku-Auroran näyttelyssä on mukana romaniasuja 1950–1980-luvuilta, romanien perinteisiä koruja, romanikulttuurista kertovia valokuvia sekä kirjallisuutta.
Entisaikaan romanien koko omaisuus kulki asussa mukana.”
– Valokuvissa näkyy jätelautahökkeleitä, joissa romanit asuivat esimerkiksi Malmilla ja Mäkkylässä vielä 1950-luvulla. Pääkaupunkiseudun romanit ovat Karjalan evakoita – se kuuluu heidän murteestaan, kuvaa Pikku-Auroran tuotantojärjestäjä Laura Laakkonen. Puvuissa huomiota herättävät voimakkaat värit ja kauniit pitsit. Romaniasuihin ovat olennaisesti kuuluneet myös korut.
– Entisaikaan romanien koko omaisuus kulki asussa mukana. Siksi korut olivat näyttäviä. Perinne on säilynyt nykypäivään asti.
Ryhmät voivat katsoa dvd:n Minä ja identiteetti. Vantaan kaupungin Digitarina-työpajan elokuvassa romanilapset kertovat itsestään ja kulttuuristaan. He pohtivat muun muassa romani- ja mustalainen-sanojen eroa.
– Romanilasten mielestä on parempi puhua mustalaisista. Heille se on luonnollinen, suomalainen nimitys. Romani-sana erehdyttää luulemaan, että he ovat Romaniasta.
Elokuvan lapset pohtivat myös perinteisten asujensa merkitystä. Pojan mielipide on selkeä: naisen pitää käyttää aikuisena romanihametta. Tytölle ratkaisu ei ole niin helppo.
– Tytön mielestä hame on painava ja voi aiheuttaa selkäkipuja. Leveä hame voi haitata kapeissa paikoissa, esimerkiksi lentoemännän työssä.
Hame on painava ja voi aiheuttaa selkäkipuja.”
Pikku-Auroran näyttely täydentyy lähiaikoina uusilla kirjoilla. Laakkosen mukaan näyttelyyn on tarkoitus saada myös romanimusiikkia taustalle.– Näyttelyyn voi tutustua taidetalon aukioloaikoina. Tila on lukossa, mutta henkilökunta päästää sisään. Ryhmien on hyvä varata aika etukäteen.
Kulttuurituottaja Auli Jaatinen arvioi, että Karatalon Gelem, gelem -näyttely (Kuljen, kuljen) avartaa näkemyksiä romanikulttuurista. Näyttely esittelee muun muassa Espoon ensimmäisten romanien elämäntarinaa. Mukana on asuja ja esineistöä, mutta ennen kaikkea tietoa.
– Vähemmistökulttuureja on hyvä esitellä ennakkoluulojen vähentämiseksi. Näyttelymme sopii kouluikäisille ja aikuisille.
Karatalossa on esitetty kaksi romaniaiheista elokuvaa. Kolmantena nähdään Erkko Lyytisen Puhdistus 15. maaliskuuta.
Gelem, gelem – romanikulttuurin jäljillä -näyttely Karatalossa (Kotkatie 4) 27.3. asti, Suomen romanit -näyttely Pikku-Aurorassa (Järvenperäntie 1-3) 24.3. asti.