LePy palkitsi kauden parhaita
-
Kuva: :Runsaslukuinen yleisö oli LePyn oransseissa. -
Kuva: :Joel Järvinen palkittiin parhaana 03-poikana. -
Kuva: :Paras A-tyttö Anni Jaakkonen, esimerkillinen tyttöpelaaja Anni Vehola, vuoden jojo Jupe Jaakkonen sekä vuoden LePyläinen Sari Sivonen. -
Kuva: :LePyn Henki Markus Konkari. -
Kuva: :Kauden palkitut ja valmentajat kevätpotretissa.
Leppävaaran Pyrinnön kevätjuhlaa vietettiin 15.5. Leppävaaran liikuntahallilla. Juhlassa palkittiin perinteisen tapaan kauden parhaat pelaajat ja valmentajat sekä Vuoden Joukkueenjohtaja, Vuoden LePyläinen ja LePyn Henki.
LePyn B-poikien jäjrestämän juhlan avasi LePyn puheenjohtaja Kimmo Järvinen, joka kiitti kaikkia kuluneesta kaudesta ja esitteli LePyn jokakeväisen tyytyväisyyskyselyn tuloksia. Kyselyyn saatiin tänä vuonna 162 vastausta, mikä oli kokonaista 40 % enemmän kuin vuosi sitten. LePyläiset ovat kyselyn mukaan erittäin tyytyväisiä seuran toimintaan: valmennukseen, tiedotukseen ja LePyssä harrastamisen edullisuuteen. Laakereilla ei kuitenkaan ole syytä jäädä lepäilemään, koska kehittämisen kohteitakin löytyi, ja hallitus lupasikin paneutua annettuun palautteeseen ja parantaa kehittämistä vaativia osa-alueita.
Perinteisten kolmoskisan ja tiputuksen jälkeen oli vuorossa kauden parhaiten palkitseminen. Kiertopalkinnot jaettiin ikäluokittain A-junioreista vuonna 2005 syntyneihin supermikroihin asti, mikä lisäksi palkittiin parhaat minipuolustajat sekä kauden esimerkillinen tyttö- ja poikapelaaja. Parhaana minityttöpuolustajana palkittiin Meri Talme, ja poikien palkittu oli Benjamin Sutton. Esimerkillisen tyttöpelaajan palkinnon sai Anni Vehola, ja esimerkilliseksi poikapelaajaksi valittiin Alvar Aladin.
Vuoden valmentajan palkinnon pokkasi LePyn A-poikien valmentaja Anssi Kousa, joka on tuonut intoa ja osaamista vanhempien poikien valmennukseen, on loputtoman kiinnostunut lajista ja on kehittänyt itseään esimerkillisesti hankkimalla lisätietoa lajista ja suorittamalla Suomen Koripalloliiton II tason valmentajatutkinnon.
Tänä keväänä jaettiin ensimmäistä kertaa vuoden juniorivalmentajan palkinto, jonka sai Saara Myllymäki. Saara on LePyn oma kasvatti, joka on toiminut kahden ikäluokan valmentajana jo useamman vuoden. Hän on rakastettu valmentaja, joka puurtaa joukkueensa eteen niin lajiharjoituksissa kuin vapaa-ajallansakin luoden vahvempaa joukkuehenkeä. Kaikista LePyn valmentajista Saara on kouluttautunut eniten menneellä kaudella suorittaen muun muassa Suomen Koripalloliiton I tason koulutuksen. Saara on myös lahjakas kirjoittaja: hänen innostavia ja koskettavia blogikirjoituksiaan löytyy LePyn nettisivuilta, kannattaa käydä lukemassa!
Vuoden joukkueenjohtajana palkittiin A-tyttöjen monivuotinen jojo Jupe Jaakkonen, ja vuoden LePyläinen on B-poikien joukkueenjohtaja Sari Sivonen, joka on aina valmis auttamaan paitsi oman joukkueensa osalta myös koko seuran tehtävissä. Se määrä vapaaehtoistunteja minkä Sari on tehnyt seuran eteen on ihailtavaa ja korvaamatonta - tällaisia seura-aktiiveja tarvitsee jokainen urheiluseura!
Lopuksi palkittiin LePyn henki, positiivinen hengenluoja, jonka käytös ja asenne innostaa ja luo seurahenkeä. Tämän ensimmäistä kertaa jaetun palkinnon sai Markus Konkari, joka on kasvanut junnusta senioriksi LePyssä, ja toimii edelleenkin seura-aktiivina. Markus pelaa LePyn miesten joukkueessa ja valmentaa useita mikro- ja supermikrojoukkueita kouluttaen samalla juniorivalmentajia. Hän on LePyläinen henkeen ja vereen ja on ylpeä siitä, niin kuin kuuluukin!
Nettikaruselli
Leppävaaran Pyrintö eli LePy on leppävaaralainen koripalloseura, Suomen kuudenneksi suurin. Seurassa on kuutisensataa jäsentä.
LePyllä on 20 nuorten ikäluokkajoukkuetta supermikroista A-junioreihin, 9 aikuisten joukkuetta sekä naisten ja miesten harrasteryhmät. 1 – 6 -vuotiaille LePyllä on 4 liikuntaleikkikouluryhmää. Lisäksi järjestämme koriskerhoja yhteistyössä koulujen kanssa ja osallistumme Espoon kaupungin Perhetöpinöihin.
LePy tarjoaa lapsille, nuorille ja aikuisille sekä harraste- että kilpailutoimintaa kaikilla tasoilla. LePyssä pelaa kaikenikäisiä tyttöjä ja poikia esikoululaisista LePy Momseihin, Ladyihin ja Rookiesiin. LePy tarjoaa myös valmentajiksi haluaville mahdollisuuden kouluttautua aivan pienten junnujen ohjaajasta vanhempien joukkueiden ammattitaitoiseksi valmentajaksi.
Kumppanit
Uusimmat
- 13:00 Polttopallon SM-turnaus pelataan Leppävaarassa
- 12:00 Happi vähissä Espoon järvissä
- 11:00 Upeaa maisema nykytaiteen silmin
- 10:00 Lukiolainen luottaa rytmitajuunsa pallon pyörittäjänä
- 08:00 Suvisaaristossa syntyi synkeä siltariita
- 08:00 Robin Hood seikkailee Suomenlinnassa
- 08:00 Kotikisa vetää Tuomo Salosen radalle
- 07:00 Passihuijarit koettelevat rajavalvonnan tehoa
Rekrykaruselli
Uusimmat blogit ja kolumnit









