Piilota X Palauta

Espoolaisjoukkueet viikonloppuna joukkuevoimistelun nuorten MM-kisoissa

Kommentoi

OVO Junior Team Magneetit astelee viikonloppuna maailman muiden kärkijoukkueiden kanssa kisamatolle joukkuevoimistelun junioreiden MM-kilpailuissa Bulgarian Varnassa. Kilpailu on samalla nuorten Challenge Cupin finaali. Mustanmeren rannalla kilpaillaan lisäksi myös joukkuevoimistelun naisten maailmancupin päätösosakilpailu, jossa OVO Team on tiukasti taistelemassa kokonaiscupin mitalisijoista.

OVO Junior Team Magneettien lisäksi Suomea Varnan MM-kisoissa edustavat Tapiolan Voimistelijoiden Tähdettäret sekä Vantaan Voimisteluseuran Team Vantaa Junior. Suomalaisjoukkueilla on perinteisesti ollut paitsi kova taistelu maailman kärkeä vastaan, myös tiukka keskinäinen kilpailu paikoista kymmenen joukkueen finaaliin, jonne kustakin maasta pääse maksimissaan kaksi joukkuetta.

Ennakkosuosikkeina Varnan kilpailuun lähtevät venäläisjoukkueet Roxett ja Vdokhnovenie, jotka ovat myös Challenge Cupissa kaksoisjohdossa. OVO Junior Team Magneetit on kahden Challenge Cup kisan jälkeen neljäntenä, edellään Viron Janika Elite ja takanaan Janika Garnett. Team Vantaa Junior on Challenge Cupissa kuudentena.

Viimeisessä kotimaan kisassaan suomalaisjoukkueet mahtuivat tuloksissa neljän kymmenyksen sisään. Magneettien tuloksellinen tavoite Bulgarian MM-kisoissa onkin finaalipaikka.

- Joukkue on hyvässä kunnossa ja tytöt täynnä upeaa energiaa. Kuluvan viikon harjoituksissa on menty paljon eteenpäin ja tytöt ovat harjoitelleet positiivisesti ja keskittyneesti. Lähdemme erittäin innokkain ja luottavaisin mielin kisaan. Tavoitteenamme on nauttia kisamatolla tekemisestä ja tehdä suoritukset joihin jokainen tyttö voi olla itse tyytyväinen, valmentaja Elina Hirvonen kertoo.

Viesti on sisäistetty joukkueessa. Tunnetta joukkueen suorituksissa on ollut pitkin kautta, mutta suoritusvarmuuden kanssa on ollut aiemmissa kisoissa tekemistä.

- Ohjelma on saatu varmaan kuntoon ja nyt voi vaan nauttia, Julia Selänne, toinen Magneettien kapteeneista kuittaa.

- Kivaa lähteä ensimmäisiin MM-kisoihin, odotamme innolla kisoja ja matkaa, joukkuekaveri Marianna Malkamäki jatkaa.

Nuorten MM-kilpailut ovat kulkeneet viime vuodet venäläisjoukkueiden komennossa. Suomalaisjoukkueiden edellinen mitali on OVOn Fosforeiden vuoden 2010 MM-hopea. Edellisen kerran suomalaisjoukkue on nähty korkeimmalla korokkeella vuonna 2008, kun OVOn Fotonit vei tittelin nimiinsä.

OVO Team taistelee naisten maailmancup-mitaleista

Joukkuevoimistelun naisten maailmancup on kuluneen reilun vuoden ajan ollut niinikään venäläisten hallintaa. Madonna on kulkenut voitosta toiseen ja johtaa myös maailmancupin kokonaiskilpailua selvästi kolmen osakilpailuvoiton tuomalla 36 pisteellään.

Sen sijaan Varnan maailmancup-finaalissa tullaan näkemään kova taistelu himmeämmistä mitaleista. Tässä taistelussa on mukana myös OVO Team, jolla on kahdesta osakilpailusta molemmista saldona kolmossijat ja yhteensä 16 pistettä. Kakkosena kisassa on Venäjä Nebesa (17 pistettä) ja olarilaisten takana kärkkymässä Viron Janika Sunshine (14).

Kun maailmancupin finaalissa on joukkueille jaossa 1,5 kertaiset osakilpailupisteet, niin onnistumisilla Team Vantaa (11), venäläisjoukkue Oscar (10), kuin Vantaan maailmancup-osakilpailun kakkossijallaan kauden avannut Bulgaria (10) ovat hyvinkin mukana hämmentämässä kärkitaistoa. Kolmantena suomalaisjoukkueena maailmancupin pisteistä Bulgariassa kilvoittelee Jyväskylän Naisvoimistelijoiden Sirius (7).

Sekä nuorten MM-alkukilpailu että naisten maailmancupin alkukilpailu ovat ohjelmassa lauantai-iltana. Loppukilpailut ovat vuorossa sunnuntaina kello 16-18.