Piilota X Palauta

C97E-joukkueen valmentajiksi Jantunen, Aivila ja Aaltio

Kommentoi

Westend Indiansin C97-poikien edustusjoukkueen valmennuksesta päävastuun kantaa Mikko Jantunen, apunaan Marek Aivila ja Tapani Aaltio. Valmennustriosta Jantusella ja Aivilalla on vahva Indians-tausta, sillä Jantunen siirtyy naisten edustusjoukkueen päävalmentajan tehtävistä joukkueen vastuuvalmentajaksi ja Aivila on valmentanut viimeksi -97-poikien II-joukkuetta. Oman lisänsä C97E-joukkueen valmennukseen tuo toista vuotta Indians-valmennuksessa aloittava Aaltio.

Mikko Jantunen on toiminut Indiansin joukkueissa valmentajana lähes seuran perustamisesta saakka ja valmentanut suurinta osaa juniori-ikäluokista. Viisi viimeistä kautta 31-vuotias Jantunen on toiminut Indiansin naisten edustusjoukkueen päävalmentajana. Ammattivalmentajan tutkinnon vastikään suorittanut Jantunen valmensi edellisen kerran junioreita kaudella 2006-2007.

Menneellä kaudella ensimmäisen edustusjoukkuekauden pelannut -97-poikien joukkue jatkoi SM-karsinnasta Etelä-Suomen Eliittisarjaan, jossa joukkue nappasi 14 ottelusta 15 pistettä sijoittuen sarjan keskikastiin.

Joukkueen vastuuvalmentajana aloittava Jantunen tietää joukkueen potentiaalin ja ottaa vastaan motivoituneena uuden haasteen juniorivalmennuksesta.

-On hienoa päästä jatkamaan hyvin aloitettua työtä hyvässä tiimissä. Joukkueen toiminta on ollut jo pidempään käynnissä ja ensimmäinen kausi nuorempana C-ikäluokkana on takana. Paljon hyviä asioita on tehty ja nyt jatkamme joukkueen kehitystä.

Vaikka viime kaudet Jantunen on luotsannut naisten edustusjoukkuetta, on kokeneella valmentajalla tarkka käsitys siitä, mitä C-ikäluokan huippupelaajilta odotetaan.

-Oman seuran toiminnan kehitystä olen seurannut ja valmentajien kanssa vaihtanut ajatuksia juniorivalmennuksesta. Tiedän, mitä tässä ikäluokassa voi pelaajilta odottaa ja minulla on valmiudet lähteä viemään niitä asioita eteenpäin.

Jantusen vahvuuksiin valmentajana kuuluu kokonaisvaltainen valmentaminen. Määrätietoinen ja vaativa valmentaja tuntee hyvin joukkuetaktiikat ja tietää, miltä haluaa joukkueensa pelin näyttävän. Jantunen on toiminut valmentajan eri ikäluokissa sekä aikuisten pääsarjatasolla ja naisten B-maajoukkueessa, joten tietotaitoa urheilijaksi kasvamisesta löytyy valtaisasti.

-Tiedän, mikä on tie huippu-urheilijaksi. Siitähän tässä ikäluokassa on pitkälti kyse, tehdään pojista urheilijoita.

Jantunen odottaa valmennustiiminsä johdolla uuden projektin alkua.

-Meidän valmennustiimi on sekoitus kykyjä ja taitoja. Odotan eniten, että pääsen tositoimiin, summaa Jantunen.

Lue junioriedustusjoukkueiden try out -tapahtumista tästä.

 

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Kirjoita rakentavasti, asiallisesti ja keskustelua edistävästi.
  • Älä esitä sukupuoleen, ikään, syntyperään, kieleen, uskontoon, vammaisuuteen tai henkilökohtaisiin ominaisuuksiin kohdistettuja asiattomuuksia.
  • Älä levitä huhuja tai valheita.
  • Käytä asiallista ja hyvää kieltä, älä kiroile.
  • Älä yllytä rikokseen tai väkivaltaan.
  • Älä laita viestiisi linkkejä laittomaan tai epäasialliseen materiaaliin.
  • Älä mainosta.
  • Älä käytä ylipitkiä lainauksia. Jos lainaat jotain toista kirjoittajaa tai sivustoa, mainitse lähde.