Luin nimimerkin ”Ex-hoitaja, nykyinen potilas” kirjoittamia vinkkejä terveyskeskusten takaisinsoiton jonoihin (LV 13.5.). Kyseiset vinkit luettuani totesin, että vika taitaakin olla meissä soittajissa. Kiitos paljon tiedosta.
Sain muutama vuosi sitten aivoinfarktin, ja vuosittain pitää tarkasti seurata lääkitysten vuoksi veriarvoja sekä sydäntä. Soitin Espoon terveydenhuollon kiireettömään ajanvaraukseen 3.5.2023 (anteeksi soittoni ajankohta heti vapun jälkeen) pyytääkseni lääkäriltä lähetteen vuosikontrolliin. Olen nyt odottanut takaisinsoittoa 18 vuorokautta. Kohtaa ”muut asiat” en käytä, sillä sieltä soitetaan takaisin hyvin harvoin.
Mikäli soittoa ei tule, voin vain toivoa, että kaikki on hyvin. Yksityiselle lääkärille minulla ei ole varaa mennä, vaikka asunkin hyvin toimeentulevien Espoossa.
Aivovammapotilas
Espoo