Varusnaiset ja -miehet voivat tulevaisuudessa majoittua samoissa tuvissa kasarmeilla.
Puolustusministeriö kertoi perjantaina, että yhteismajoitusta on määrä kokeilla ensi vuonna määräaikaisena pilottihankkeena. Varusmiehet ja -naiset voivat osallistua kokeiluun vapaaehtoisina.
Tavoitteena on, että kokeilu voisi alkaa vuoden 2020 alussa. Sopivaa joukko-osastoa ei ole vielä päätetty.
Pääesikunta teki esityksen yhteismajoituskokeilusta syyskuussa. Tällä hetkellä yhteismajoitusta on maastoharjoituksissa ja laivapalveluksessa.
Yhteismajoituksen tavoitteena on lisätä yhteishenkeä. Varusmiehille tehtyjen kyselyiden mukaan naiset kokevat joukkoon kuulumattomuutta majoittuessaan omissa tuvissaan.
Kyselyjen mukaan yhteismajoitus voisi muun muassa parantaa tiedonkulkua. Se mahdollistaisi myös tilojen tehokkaamman käytön.