Hus on ohjeistanut hätäkeskuksen rajoittamaan tehtävien välittämistä pelastuslaitosten pelastusyksiköille toistaiseksi koronaviruksen takia, kertoo Uutissuomalainen
JohtajaylilääkäriMarkku Mäkijärvi kertoi sunnuntaina Uutissuomalaiselle, että ohjeistuksen mukaan pelastuslaitosten pelastusyksiköitä lähetetään vain elvytystehtäviin ja lääkärihelikopteritehtäviin sekä muihin tehtäviin kenttäjohtajan harkinnan mukaan.
– Iso viesti kansalaisille on se, että ensihoitopalvelu toimii kuten ennenkin, mutta paloautot liikkuvat vähemmän. Tällä turvataan se, että ne pystyvät huolehtimaan omista pelastustehtävistä, Mäkijärvi sanoo Uutissuomalaiselle.
Husin tiedotteessa sanotaan, ettätilanne tarkoittaa sitä, että ambulanssit hoitavat ensihoitotehtävät pääsääntöisesti ilman palo- ja pelastusyksiköiden apua.
Oikaisu 17.20. Hus ei ohjeista tehtävien rajoittamista ensihoitoyksilöille vaan pelastusyksiköille.