Vuoden 2019 aikana lähimaksuja tehtiin ensimmäistä kertaa enemmän kuin pin-koodilla vahvistettuja korttimaksuja: lähimaksuja tehtiin 913 miljoonaa, kun taas pin-koodin kanssa maksuja tehtiin 908 miljoonaa, kerrotaan Suomen Pankin tiedotteessa. Kortin lähimaksuominaisuuden käyttö kasvoi 45 edellisvuodesta. Myös lähimaksulla tehtyjen ostosten arvo lähes kaksinkertaistui vuodesta 2018 ja ylitti 10 miljardia euroa vuonna 2019 (osuus korttimaksujen kokonaisarvosta 20 prosenttia). Vuoden 2019 lopussa noin 90 prosentissa maksukorteista oli lähimaksuominaisuus.
Lähimaksamisen suosiota on eittämättä kasvattanut se, että keväällä 2019 lähimaksun yläraja nousi 50 euroon. Aiemmin se oli 25 euroa.
Suomalaisilta tileiltä tehtiin yhteensä yli 3 miljardia maksua viime vuonna. Korttimaksujen osuus tästä oli noin 65 prosenttia ja tilisiirtojen noin 35 prosenttia, muiden maksujen osuus oli enää vain 0,04 prosenttia. Arvossa mitattuna eniten rahaa liikkui kuitenkin tilisiirroissa: vuonna 2019 tilisiirtoja tehtiin 2 747 miljardin euron edestä, kun taas korteilla maksettiin 54 miljardin euron edestä. Vuoden 2019 aikana suomalaiset nostivat käteistä yhteensä arviolta 13,2 miljardia euroa, mikä on 9 prosenttia vähemmän kuin edellisvuonna.
Lähimaksujen lisäksi myös korteilla tehdyt etämaksut kasvoivat huomattavasti. Etäkorttimaksuilla tarkoitetaan korttimaksuja, jotka on käynnistetty tietokoneella tai mobiililaitteella. Vuonna 2019 niiden arvo kasvoi edellisvuodesta yli kolmanneksella eli 4,8 miljardiin euroon. Suurin osa verkko-ostoksista maksetaan kuitenkin edelleen pankkien tarjoamilla verkkomaksupainikkeilla eli tilisiirtoina pankkitunnuksia käyttäen. Verkkokaupoissa tehtyjen maksujen yhteenlaskettu arvo nousi 13,4 miljardiin euroon vuonna 2019 ja kasvua oli lähes 19 prosenttia vuodesta 2018.