Espoon sairaalassa todettu koronatartuntoja 11 henkilöllä – joukossa sekä potilaita että henkilökuntaa
Espoon sairaalassa on todettu koronatartuntoja kahdella osastolla, tiedottaa Espoon kaupunki. Tartuntoja on yhteensä viidellä potilaalla ja kuudella sairaalassa työskentelevällä henkilöllä.
Altistuneet on kartoitettu ja osastojen henkilöstö ja potilaat on kaupungin tiedotteen mukaan testattu laajalti laboratoriotestein koronavirustartunnan osalta.
Tartunnan saaneita potilaita hoidetaan eristyksissä muista potilaista. Myös sairaalassa työskentelevät on määrätty eristykseen.
Lisäksi altistuneet on määrätty karanteeneihin. Kaupunki on tiedottanut potilaiden läheisiä tilanteesta.
Sairaalan henkilökunta on käyttänyt suu-nenäsuojaimia kaikissa kontakteissa.
Espoon sairaalassa hoidetaan ja kuntoutetaan Espoon, Kirkkonummen ja Kauniaisen potilaita. Sairaalassa on 247 potilaspaikkaa.
Vierailuja Espoon sairaalaan on rajoitettu. Lähiomaiset voivat vierailla sairaalassa 15 minuutin ajan. Vierailu on sovittava aina etukäteen ja kerralla paikalle voi tulla vain kaksi lähiomaista. Koko vierailun ajan on käytettävä maskia.
Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.