Helle kuormittaa Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (HUS) päivystystä, tiedottaa HUS.
Jonoa on nyt huomattavan paljon sekä erikoissairaanhoidon osastoille että perusterveydenhuollon jatkohoitopaikkoihin.
– Pitkäaikainen helle on aiheuttanut ruuhkautumisen. Perusterveydenhuollolla on vaikeuksia ottaa potilaita päivystyksestä, sanoo HUS Akuutin toimialajohtaja Maaret Castrén tiedotteessa.
Pitkiin jonotuksiin on nyt syytä varautua. HUS:ssa toivotaan, että ellei kyseessä ole hätätilanne, otetaan ensimmäiseksi yhteyttä päivystysavun numeroon 116 117. Lisäksi päivystyksen kautta voi hakea palvelusetelin yksityiselle puolelle.
Auringolta suojautuminen, asunnon viilentäminen mahdollisuuksien mukaan sekä nesteen, kuten kivennäisveden, riittävä nauttiminen ovat helleaallon keskellä erittäin keskeisiä ennaltaehkäiseviä toimenpiteitä, HUS muistuttaa.