Sokos Hotels avaa Espoon Keilaniemeen uudenlaisen hotellin keväällä 2022, jolla se pyrkii houkuttelemaan erityisesti milleniaaleja ja Z-sukupolvea.
SOK:n matkailu- ja ravitsemuskaupan ketjuohjauksesta vastaava johtaja Harri Ojanperä povaa, että hotelliala elpyy lähes kaksi vuotta jatkuneen pandemia-ajan jälkeen vuonna 2022.
Uusi hotellityyppi tunnetaan nimellä Heymo. Konseptia suunniteltiin Ojanperän mukaan pitkään. Koronapandemia hidasti lanseerausta.
– Kerroin jo vuonna 2014, että täyden palvelun hotelliemme Solo Sokoksen, Originalin ja Breakin rinnalle tuodaan oma konsepti.
Euroopassa vastaavanlaista tarjontaa löytyy jo.
– Seuraamme koko ajan, mitä maailmalla tapahtuu ja minkälaiset hotelliratkaisut herättävät mielenkiintoa.
Ratkaisevassa roolissa oli Ojanperän mukaan lähellä sijaitseva metroasema ja Keilaniemen yrityskeskittymä.
– Tämänkaltainen konsepti toimii parhaiten arkkitehtuurisestikin Keilaniemen -tyylisessä paikassa.
Lanseerausta edelsi hotellin toiminnan ytimeen perustuvan digitaalisen ratkaisun kehittäminen.
Hotelliin voi kirjautua sisään ja ulos automaateilla. Näin vältytään pitkältä jonotukselta ja sisäänkirjautuminen on mahdollista ympärivuorokauden.
Vieras maksaa käytännössä vain siitä palvelusta, mitä hän kulloinkin tarvitsee. Tärkeimmässä roolissa on yöpyminen. Sen päälle tulevista palveluista asiakas maksaa tarpeen mukaan.
Aamiaista on tarjolla koko päivän aamupalaälykaapissa.
Perinteiset vastaanottovirkailijat on korvattu "fixereillä" eli niin kutsutuilla ongelmanratkaisijoilla. Henkilökohtaista palvelua on tarjolla aina tarvittaessa, vuorokauden ympäri. Standardihuoneiden lisäksi hotellista löytyy muun muassa suurempia, peräti seitsemän hengen ryhmähuoneita esimerkiksi seurueille. Yksi huone arvotaan päivittäin. Lucky you -nimistä huonetta ei pysty etukäteen varaamaan.
Ojanperä uskoo Heymon kiinnostavan Espoossa vierailevien liikematkaajien lisäksi myös urbaaneja vapaa-ajanmatkustajia.
– Kyllä se jotain kertoo, että investoimme Espooseen. Aiemmin näimme Espoon bisnes- ja työvetoisena kaupunkina.
Metro on muuttanut Espoon profiilia.
– Muutama metropysäkki keskustasta hotellille on kansainvälisesti normaalia. Digipalveluihin perustuvat ja edulliset hotellit houkuttelevat tietyntyyppistä heimoa, Ojanperä kuvailee ja jatkaa:
– Miksei myös urheiluseuroja. Useampi junnu voi nukkua samassa huoneessa.
Keilaniemen hotellin on tarkoitus toimia uuden hotellityypin testialustana. Asiakkaat aiotaan ottaa mukaan kehittämistyöhön.
Sokos Hotelsin tavoitteena on, että Heymo levittäytyy tulevina vuosina suurimpiin kaupunkeihin Suomessa.