Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Tunnistatko tämän kuvan miehen? – Espoolainen K-market ryöstettiin veitsellä uhaten

Länsi-Uudenmaan poliisi pyytää yleisön apua Espoon Vallikalliossa sijaitsevan K-Marketin ryöstön selvittämiseksi.

Poliisin mukaan kaupassa tehtiin aseellinen ryöstö torstaina 18. marraskuuta noin kello 16.45.

Poliisi julkaisi torstaina kuvan miehestä, jota epäillään ryöstön tekijäksi.

Poliisi kertoo, että mies tuli Lintuvaarantiellä sijaitsevan kaupan kassalle ja otti esille teräaseen, jolla hän uhkasi sekä osoitteli kaupan työntekijöitä ja pakotti heidät avaamaan kassalippaan.

Epäilty sai mukaansa joitakin satoja euroa käteistä rahaa. Tämän jälkeen epäilty poistui kaupasta Rautakiskonkujan suuntaan, poliisi kertoo.

Länsi-Uudenmaan poliisi tutkii tapahtunutta törkeänä ryöstönä ja pyytää nyt havaintoja epäillystä tekijästä.

Miehellä oli tapahtumahetkellä tumma pipo tupsulla ja sinapinkeltainen takki, jonka alla oli musta villapaita valkoisilla pystyraidoilla.

Hänellä oli mustat tuulihousut, kasvomaski sekä mustat hanskat ja mustat lenkkarit.

Mies on arviolta 170–175 senttiä pitkä.

Havaintoja tilanteesta tai paikalta poistuneesta epäillystä miehestä voi kertoa poliisille sähköpostitse osoitteella vihjeet.lansi-uusimaa@poliisi.fi tai puhelimitse numeroon 0295 413 031 (vastaaja).

Edit 25.3. klo 15.18: Jutusta on poistettu epäillyn kuva. Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut epäillyn tekijän 2 vuoden ja 2 kuukauden ehdottomaan vankeusrangaistukseen.