Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

L-U: Jääkarusellimies Janne Käpylehto sahasi irti kokonaisen saaren

Keksijä ja jääkarusellimies Janne Käpylehto on ottanut "järjettömien" ideoidensa toteutuksessa jälleen uuden askeleen, kertoo Länsi-Uusimaa.

Tällä kertaa Käpylehto ystävineen sahasi Lohjan Sammatin Kirmusjärvellä sijaitsevan saaren ympärille maailman suurimman donitsin.

– Donitsin päällä seistessä näyttää että saari olisi sahattu irti, ja se pyörii. Donitsin päällä juhlittiin ja saunottiin viikonloppuna kokoontaitettavassa saunassa, Janne Käpylehto kertoo.

Käpylehto kertoo keksineensä donitsi-idean jo 2017, jolloin ensimmäinen jääkaruselli toteutettiin. Ongelmana on ollut tähän asti mittaaminen.

– Nyt tein mittauksen Emlidin tarkkuus-GPS-järjestelmällä, ja kaikki meni nappiin.

Kaikkiaan jättidonitsin toteutukseen osallistui 20–30 ihmistä, joista iso osa tuli Facebook-ryhmä Sammattilaisista.

Jäätä sahattiin yli puoli kilometriä. Donitsin ulkohalkaisija on 104 metriä ja massa noin 660 000 kiloa. Donitsi pyörii kahdella sähköperämoottorilla.