Nygrannaksen tilaan kuuluva ulkorakennus tuhoutui täydellisesti tulipalossa Espoossa keskiviikon vastaisena yönä.
Viranomaiset epäilevät, että suojeltu rakennus sytytettiin palamaan tahallaan.
Päivystävä palomestari Riku Rantala Länsi-Uudenmaan pelastuslaitokselta kertoo, että palomiesten saapuessa paikalle rakennus oli täyden palamisen vaiheessa.
– Rakennus roihusi soihtuna. Palosta hahmottui vain rakennuksen savuhormi, Rantala sanoo.
Hälytys palosta tuli kello 3.20 aamuyöllä. Pelastuslaitos ei yrittänyt sammuttaa paloa sammutus- ja jätevesivahinkojen välttämiseksi.
Nygrannaksen tilalla paloi taannoin myös kuivaamorakennus, joka sekin oli suojeltu osana tilan kokonaisuutta.
Keväällä 2017 palanut kuivaamo sijaitsi hieman etäämmällä tilasta. Myös sitä epäiltiin tahallaan sytytetyksi.
Keskiviikon vastaisena yönä palanut ulkorakennus sijaisi puolestaan noin 50–100 metrin päässä tilan varsinaisesta päärakennuksesta, arvioi palomestari Rantala.
Nygrannaksen tila sijaitsee Kehä II:n tuntumassa kulttuurihistoriallisesti arvokkaassa Taavinkylässä Mankkaalla.
Espoossa tuhoutui varhain keskiviikkona myös toinen rakennus, kun Pohjois-Espoon Lahnuksessa sijainnut tyhjillään ollut omakotitalo paloi kello 6 jälkeen aamulla.
Riku Rantala kertoo, että Mestersinkujalla sijainnut parisataaneliöinen talo oli syttymishetkellä tyhjä. Sen asukas asui muualla, mutta taloa oli ylläpidetty.
Lahnuksen palossa syttymissyy on epäselvä, mutta siihen ei epäillä liittyvän rikosta.