Fortum kertoo tänään tiedotustilaisuudessa pääkaupunkiseudun datakeskushankkeesta ja lupaa kertoa datakeskustoimijan nimen.
Lehdistötilaisuus alkaa kello 10. Paikalla on muun muassa Fortumin toimitusjohtaja Markus Rauramo, useita datakeskustoimijan edustajia ja asiakkaita sekä elinkeinoministeri Mika Lintilä (kesk.).
Länsiväylä seuraa tilaisuutta ja uutisoi sen annin tuoreeltaan verkkosivuillaan.
Fortum on pari vuotta suunnitellut datakeskuksia sekä Espoon Hepokorpeen Kehä III:n lähelle ja Kirkkonummelle Sundsbergiin.
Kirkkonummen hankkeessa Fortumilla on kumppani EKE-yhtiöt. Yhtiöt eivät ole vielä kertoneet, mikä datakeskuksen toimija olisi.
Aiemmin Fortum on sanonut, että toimijan nimi julkistetaan tämän vuoden alkupuolella.
Kirkkonummen kunta on jo hyväksynyt datakeskusalueen asemakaavan, mutta päätöksestä on valitettu hallinto-oikeuteen.
Datakeskus tarvitsee myös sähkönsyöttöyhteyden Espoon puolelta kantaverkosta Sundsbergiin. Maakaapelin lupamenettely on kesken.
Espoon Hepokorvessa datakeskusalueen asemakaava on myös hyväksyttty, mutta valtuuston päätöksestä on valitettu.
Datakeskusten hukkalämpöä on tarkoitus käyttää kaukolämpöverkossa Espoossa ja Kirkkonummella.