Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

L-U: Vihti Ski avaa rinteet vappuaatoksi – "Ei tällaista ole tapahtunut koskaan"

Laskettelu- ja hiihtokeskus Vihti Ski avaa rinteet laskettelu- ja lautailukansalle vappuaatoksi, kertoo Länsi-Uusimaa-lehti.

Huhtikuun lopun pakkaselle painuneet yöt mahdollistivat Vihti Skissä uuden lumen tykityksen rinteille, ja laskijat saavat nauttia puhtaasta lumesta.

– Pääsimme tykittämään keskiviikko- ja torstaiyönä lunta, kun pakkanen painui kuuteen asteeseen ja voimme avata vielä rinteet. Toki rinteillä on ollut vielä vanhaa likaista lunta, mutta onhan se aivan eri asia päästä laskemaan uudelle puhtaalle lumelle ja historiallisesti näin myöhään, Vihti Skin yrittäjä Sami Uotila kertoi torstaina Länsi-Uusimaalle.

Uotilan mukaan laskettelukeskuksen historiassa ei ole aiemmin päästy nauttimaan avoinna olevista rinteistä näin myöhään.

– Ei tällaista ole tapahtunut koskaan, ei varmasti koko Etelä-Suomessa.