Arvoliha-annoksissa kastikkeesta ja voista maksetaan erikseen. Kallein illallismenu on 455 euroa.
Ei ole karhun voittanutta. Helsingin ravintoloiden kallein yksittäinen annos on metsän kuningasta.
Ravintola Saslikin myymästä Shubinin karhunfilevartaasta saa pulittaa 129 euroa.
Tilanne ei ole muuttunut 14 vuoteen. Hinta on vain noussut – tosin maltillisesti – 7,5 prosenttia.
Kun Taloussanomat selvitti asiaa viimeksi vuonna 2008, Saslikin silloisen karhulautasen hinta oli 119,90 euroa, ja se oli Helsingin kallein yksittäinen annos.
Toki tuolloin Sofiankadulla sijainneen venäläisravintola Samovarin kaviaarinmaistajaiset kuohuviineineen ja blineineen maksoivat 196 euroa. Nytkin mojovan laskun voisi rakennella Etelärannan Finladia Caviarin Kaviaaribaarissa.
Saslikin karhunfilevarras on kääritty savupekoniin. Annokseen tulee kirjavasti juureksia ja rapea hapankaalikroketti sekä vahvaa tatti-portviinikastiketta.
File ei ole ravintolan ainoa pala karhua, vaan metsän kuninkaan lihaa pääsee maistelemaan myös pienemmissä ja edullisemmissa annoksissa.
15 euron maistiainen on eräänlaista ylikypsää nyhtönallea karhuliemessä.
Savustetulla silavalla käärityn karhupateen saa 14,50 eurolla, karhupelmenit maksavat 18 euroa.
Pääruoaksi tarkoitettu karhustroganov kustantaa lisukkeineen 59 euroa.
Erityisenä herkkuna pidettyjä karhun kämmeniä listalla ei ole.
Karhun jälkeen kalleinta on naudanliha jaloimmissa muodoissaan.
Japanilaista kobehärkää saa Etelärannan pihviravintola Goodwinista 95 euroa per sata grammaa – raakapainosta laskettuna. Lisukkeet maksavat 5–8 euroa, vihreä salaatti 9,90 euroa.
Korkeavuorenkadun Stefan’s Steakhousen tasting-lautanen maksaa 98 euroa, mutta siihen tuleekin melkein puoli kiloa lihaa. Kastikkeet ja voit maksavat erikseen 3–4 euroa. Muut lisukkeet 6,5–9 euroa. Lautasella on 150 grammaa black angus -sisäfilettä Australian Clare Valleyn alueelta, noin 200 grammaa kotimaista dry aged -kypsytettyä luutonta välikyljystä sekä 200 grammaa kotimaista naudan sisäfilettä. Annoksen voi toki jakaa seuralaisen kanssa.
Menut ovat oma lukunsa.
Kahden Michelinin tähden Palacen sesonkimenu maksaa 210 euroa ja menun suositusviinit 190 euroa.
Hintaa kertyy lisää, jos illallisnautintoa täydentää grillatuilla norjalaisilla meriravuilla ja Palacen XO-kastikkeella (30 euroa) tai Palacen juustovalikoimalla (25 euroa).
Koko paketti maksaa siis 455 euroa henkilöltä.
Savoyn viiden ruokalajin Grand menu maksaa 119 euroa ja siihen juomapaketti joko 115 tai 195 euroa.
Eteläesplanadin Lulu’sin yhteydessä toimivan Latitude 25 Omakase-kattauksen hinta on 119 euroa ilman juomia.
Ravintola Inarissa maksoi vielä taannoin 15 annoksen menu 180 euroa. Siihen juomat päälle kustansivat 140–240 euroa.