AirBalticin lennot Tampereelta käynnistyivät toukokuussa 2022. Nyt lentoyhtiö on julkistanut lentoaikataulunsa tulevalle talvikaudelle, joka alkaa lokakuun 2023 lopussa. Lokakuun 29. päivä alkavat lennot Tampere-Pirkkalan ja Tallinnan välillä.
Lentoreitti jatkuu Amsterdamiin saakka mahdollistaen lentoyhtiölle sujuvan miehistöjen ja lentokoneiden vaihdot.
Lisäksi Tampereelta voi loppuvuodesta lentää vanhojen kohteiden lisäksi Kittilään ja Teneriffalle Espanjaan.
– Kiinnittymisemme Baltiaan ja Tampereelle on edelleen vahvaa, ja olemme sitoutuneet parantamaan yhteyksiä Tampereen seudulla ja sen ulkopuolella, Air Balticin toimitusjohtaja Martin Gauss kertoo.
Ensimmäinen lento Tallinnasta Pirkkalan kautta Amsterdamiin lennetään 29. lokakuuta. Uutta reittiä lennetään seitsemän viikkovuoron verran ja lentoja on yksi per päivä.