Nuorten naisten nousu ammattilaisgolfin huipulle on maailmanluokan buumi, josta Espookin saanut osansa, kirjoittaa Länsiväylän päätoimittaja Heli Koivuniemi pääkirjoituksessaan.
Espoolaistaustaisen ammattilaisgolffari Matilda Castrenin nimi singahti suuren yleisön tietoisuuteen hänen voitettuaan merkittävän LPGA-kiertueen osakilpailun Yhdysvalloissa tällä viikolla.
Koivuniemen mukaan Haukilahden lukiosta valmistuneen Castrenin ura oli jo vaikeuksissa, mutta sai uutta vauhtia muun muassa mentaalivalmennuksesta. Piipahtipa tämä myös muutaman kuukauden työssään Tapiolan Alkon jouluapulaisena.
Kilpaviheriöillä Castren saa kovia haastajia golfin nousevista maista Aasiasta.
– Jokaisella on omat unelmansa ja usein vaikea tie huipulle. Matilda Castren on haastatteluissaan kertonut olevansa kiitollinen kokemistaan vaikeuksista, Koivuniemi kirjoittaa.
LUE LISÄÄ: